لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

اسرائیل: غیر نظامیان فلسطینی منطقه مرکزی خان یونس را تخلیه کنند


شهر خان یونس، در جنوب نوار غزه
شهر خان یونس، در جنوب نوار غزه

اسرائیل روز شنبه ۱۸ آذر، در پی تصویب نشدن قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی در شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس فوری، به ساکنان بخش مرکزی شهر خان یونس، در جنوب غزه، دستور داد که منازل خود را تخلیه کنند.

اسرائیل هفته گذشته هم پیش از حمله به مناطق شرقی این شهر هشدار مشابهی صادر کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در پی شکست اخیر مذاکرات برای تمدید آتش‌بس موقت، اسرائیل عملیات زمینی در نیمه جنوبی نوار غزه را با حمله به خان یونس گسترش داده است. همزمان دو طرف درگیری از تشدید نبرد در شمال غزه خبر داده‌اند.

از زمان آغاز جنگ میان حماس و اسرائیل، بخش عمده ای از ساکنان دو میلیون و سیصدهزار نفری نوار غزه مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

پس از آنکه شبه نظامیان حماس، مورد حمایت جمهوری اسلامی، در ۱۵ مهر با حمله به اسرائیل دست کم ۱۲۰۰ تن را کشتند و حدود ۲۴۰ تن، عمدتا غیرنظامی، را به گروگان گرفتند، اسرائیل با هدف «نابودی حماس» عملیات علیه نواز غزه را آغاز کرد.

آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها گروه حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

در این حال، با ادامه درگیری‌های در نوار غزه، نهادهای سازمان ملل و ساکنان غزه اعلام کرده‌اند که هیچ نقطه امنی برای گریز وجود ندارد. هرچند اسرائیل با این اظهارنظر مخالفت کرده و گفته که مناطق امنی را برای غیر نظامیان فلسطینی در نظر گرفته است.

به گفته حکومت غزه که کنترل آن در دست حماس است، از آغاز جنگ تاکنون نزدیک به ۱۷ هزار و ۱۵ تن کشته شده‌اند که حدود دو سوم آنها زن و کودک هستند.

اسرائیل بارها گفته است که حماس از غیر نظامیان و ساختمان هایی مانند بیمارستان ها و مدارس استفاده نظامی می کند.

رویترز اشاره کرد که همزمان با تشدید حملات اسرائیل به نوار غزه، آمریکا و آلمان از این کشور خواسته‌اند که به مسئولیت‌ خود در محافظت از غیرنظامیان پایبند باشد.

XS
SM
MD
LG