لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۵

سازمان ملل: گروه‌های تروریستی اسلامگرا همچنان تهدیدی جدی محسوب می‌شوند


سازمان ملل متحد در گزارشی تازه اعلام کرد که خطر گروه‌های تروریستی القاعده، داعش و شاخه‌های وابسته به آن‌ها در آفریقا و افغانستان همچنان بالا است و سطح این تهدید در مناطق دیگر جهان از جمله اروپا نیز افزایش یافته است.

گروهی متشکل از کارشناسان سازمان ملل در گزارشی اعلام کردند که رابطه بین طالبان حاکم بر افغانستان و القاعده همچنان نزدیک است و «تمرکز بالای گروه‌های تروریستی» در این کشور، وضعیت امنیتی منطقه را آسیب‌پذیر می‌کند.

این کارشناسان در گزارش خود به شورای امنیت سازمان ملل تصریح کردند که گروه‌های وابسته به القاعده برای بازسازی قابلیتهای تروریستی خود در تلاش هستند و پس از تقابل جدی اسرائیل و حماس از ماه نوامبر به این سو بر «قداست» مسجد الاقصی، در بیت‌المقدس، تمرکز و بر «تعهد خود برای مبارزه با اسرائیل تا حد توان» تأکید کرده‌ و این نگرانی وجود دارد که القاعده بتواند از این وضعیت برای بازگرداندن اهمیت خود و بهره‌برداری از نارضایتی عمومی درباره میزان تلفات غیرنظامی در غزه سوءاستفاده کند.

به گزارش این کارشناسان گروه القاعده همچنین در حال بهبود تولیدات رسانه‌ای خود است که به نظر می‌رسد با هدف بازگرداندن اعتبار این گروه افراطی، جذب نیرو و پر کردن خلأ ناشی از ناتوانی در معرفی رهبری جدید باشد.

براساس این گزارش در سراسر اروپا نیز، «سطح رسمی تهدید تروریستی پس از حملات مرگبار در اواخر سال ۲۰۲۳ در فرانسه و بلژیک، افزایش یافته و علاوه بر تعداد زیادی از حوادث «تروریستی غیرکشنده» باعث دستگیری‌ها در چندین کشور اروپایی، شده است.»

گفتنی است گروه تروریستی داعش که زمانی بخش‌هایی از خاورمیانه را در وحشت فرو برده بود، کارزار جدیدی را آغاز کرده است که هدف آن کشتن دشمنان این گروه در هر کجا که باشند عنوان شده است.

پس از ادعای حمله تروریستی به شهر کرمان در ایران در ۱۵ دی‌ماه – که به کشته شدن بیش از ۹۰ نفر انجامید، رسانه‌های اجتماعی داعش ادعای حدود ۱۰۰ حمله دیگر در آفریقا، خاورمیانه، جنوب و شرق آسیا را منتشر کردند.

به گفته «جیهادوسکوپ»، شرکتی که فعالیت‌های تروریستی را در رسانه‌های اجتماعی رصد می‌کند، سخنگوی داعش در سخنرانی منتشر شده می‌گوید: « دولت اسلامی از سربازان و مسلمانان مشتاق خود می‌خواهد تا فعالیت‌هایشان را تجدید کنند... به خانه هایشان حمله کنید، آن‌ها را بکشید و به هر طریق ممکن به آن‌ها آسیب وارد کنید.»

نام کمپین: «هر جا پیدایشان کردید، آنان را بکشید.»

XS
SM
MD
LG