لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۵

فرانسه و تونس از شورای امنیت خواستند تا قطعنامه آتش‌بس در دوران کووید۱۹ را تصویب کند


فرانسه و تونس از شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا قطعنامه ای در رابطه با آتش‌بس فوری در مناطق درگیر جنگ در جهان را برای مقابله با شیوع کرونا تصویب کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، فرانسه به عنوان یکی از پنج عضو دائم و دارای حق وتو در شورای امنیت و تونس یکی از ۱۰ عضو منتخب، پیش نویس قطعنامه‌ای را با امید تصویب شدن از سوی دیگر اعضاء به عنوان اولین قطعنامه شورا از زمان شیوع کووید ۱۹ به این شورا ارائه داده‌اند.

بنابر این گزارش، سفیرانی از ۱۵ کشور عضو شورا روز سه شنبه درباره پیش نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه و تونس دیدار کردند و سفیر فرانسه در سازمان ملل این گفت‌وگوها را «خوب» ارزیابی کرد.

او گفت که «شورای امنیت باید هم اکنون وارد عمل شود.»

همچنین سفیر تونس در سازمان ملل نیز گفت که دو کشور برای ارائه توافق بسته نهایی به سختی تلاش می کنند.

پیش از این آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد همه گیری ویروس جدید کرونا را «سخت‌ترین بحران » از زمان جنگ جهانی دوم دانسته و گفته بود که این بیماری می تواند به بی ثباتی و درگیری ها در سراسر جهان دامن بزند.

همچنین در پی نگرانی ها از درگیری ها در لیبی، وزیران خارجه کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا به همراه دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا با ارائه درخواستی مشترک پیشتر، خواستار آن شده بودند که به دلیل امور انسان دوستانه،‌ آتش بس در لیبی برقرار شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG