لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

دبیرکل سازمان ملل: شیوع کرونا «سخت‌ترین بحران» از زمان جنگ جهانی دوم است


دبیرکل سازمان ملل متحد همه گیری ویروس جدید کرونا را «سخت‌ترین بحران » از زمان جنگ جهانی دوم دانست و گفت که این بیماری می تواند به بی ثباتی و درگیری ها در سراسر جهان دامن بزند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه با اشاره به دو خطر در بحران کرونا گفت که یک بیماری خود تهدیدی برای همگان و برای جهان است، و دیگری پیامدهای اقتصادی است که رکودی بی‌سابقه را در سال‌های اخیر به همراه خواهد داشت.

او افزود: در مجموع این دو واقعیت و خطرات ناشی از آن در دامن زدن به بی‌ثباتی، دامن زدن به کشمکش، دامن زدن به درگیری‌ها، ما را به این اعتقاد رسانده که با سخت‌ترین بحران از زمان جنگ جهانی دوم روبه‌رو هستیم.

آقای گوترش همچنین با تاکید بر لزوم یک واکنش هماهنگ و فوری بهداشتی در جهان برای پایان دادن به شیوع کرونا از کشورهای توسعه یافته خواست تا با گسترش ظرفیت صندوق بین المللی پول به کشورهای کمتر توسعه یافته کمک‌رسانی کنند.

او هشدار داد که اگر چرخه شیوع ویروس در کشورهای فقیر به خصوص آفریقا، متوقف نشود، بار دیگر کشورهای ثروتمند را درگیر خواهد کرد و نتیجه آن مرگ میلیون‌ها نفر خواهد بود.

همچنین سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که براساس ارزیابی سازمان بین المللی کار بین ۵ تا ۲۵ میلیون شغل در سال ۲۰۲۰ بر اثر بحران کرونا از بین می رود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG