لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

کنفرانس هوش مصنوعی سازمان ملل؛ دبیرکل اتحادیه بین‌المللی مخابرات می‌گوید یک سوم جمعیت زمین به این فناوری دسترسی ندارند


برگزاری کنفرانس «هوش مصنوعی در جهت مثبت» در شهر ژنو سوئیس - ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
برگزاری کنفرانس «هوش مصنوعی در جهت مثبت» در شهر ژنو سوئیس - ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

مقامات ارشد سازمان ملل متحد و مدیران فن‌آوری روز پنجشنبه ظرفیت‌های هوش مصنوعی را به بحث گذاشتند، اما درباره خطرات این فن‌آوری هشدار دادند.

کنفرانس دو روزه «هوش مصنوعی در جهت مثبت» از سال ۲۰۱۷ میلادی هر سال در شهر ژنو سوئیس برگزار می شود.

دبیرکل سازمان ملل گفت: «هوش مصنوعی در حال تغییر جهان و زندگی ما است و در عرصه‌هایی مانند آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و هواشناسی چشم‌انداز روشنی دارد.»

آنتونیو گوترش در یک ارتباط ویدئویی با این کنفرانس، همچنین بر عدم سوگیری، اطلاعات غلط و کاهش تهدیدات امنیتی در عرصه هوش مصنوعی نیز تأکید کرد.

فن‌آوری‌های هوش مصنوعی مانند «چت جی‌پی‌تی» از سال ۲۰۲۲ به‌طور چشمگیری محبوبیت پیدا کرده‌اند.

با این حال کارشناسان بارها هشدار داده‌اند نوآوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند منجر به پخش اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده شود.

دورین بوگدان-مارتین، دبیرکل «اتحادیه بین‌المللی مخابرات» سازمان ملل به این موضوع اشاره کرد که این فن‌آوری برای همه قابل دسترس نیست.

او در سخنان افتتاحیه خود گفت: «در سال ۲۰۲۴ و در عصر هوش مصنوعی، یک سوم جمعیت بشر از این عرصه حذف شده و بدون صدا مانده است. آنچه برای ما بدیهی است برای ۲.۶ میلیارد نفر در سراسر جهان کاملاً بیگانه است.»

کارشناسان دیگر در سخنرانی‌های جداگانه در این کنفرانس بر اهمیت ارتقای ایمنی فناوری هوش مصنوعی تأکید کردند.

تریستان هریس، از بنیان‌گذاران «مرکز فن‌آوری‌های انسانی» گفت شرکت‌های هوش مصنوعی برای دستیابی به تسلط بر بازار انگیزه دارند و این، خطر ایجاد پیامدهای منفی آن را افزایش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG