لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

نهاد وابسته به سازمان ملل در عراق، حملات موشکی سپاه در اربیل را محکوم کرد


نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در عراق حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اربیل، مرکز منطقه نیمه خودمختار کردستان در شمال عراق را محکوم کرد.

«ماموریت کمک سازمان ملل متحد» در عراق در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، نوشت: «ما حمله شب گذشته ایران به مناطقی در اربیل، اقلیم کردستان عراق را که منجر به تلفات غیرنظامی شد، قویا محکوم می‌کنیم. حملات از هر طرف که حاکمیت و تمامیت ارضی عراق را نقض کند باید متوقف شود.»

این مجموعه وابسته به سازمان ملل افزود که نگرانی‌های امنیتی باید «از طریق گفتگو» برطرف شود. ماموریت کمک سازمان ملل متحد برای عراق در ۱۴ اوت ۲۰۰۳ با قطعنامه ۱۵۰۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست دولت عراق برای حمایت از تلاش‌های توسعه ملی در این کشور تشکیل شد.

روز دوشنبه، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی با شلیک موشک‌های بالستیک برخی از مکان‌ها در اربیل، از جمله آنچه به گفته آنها «پایگاه جاسوسی برای آژانس اطلاعاتی اسرائیل موساد» و «گروه‌های تروریستی ضد ایران» در سوریه نامیده شد، مورد هدف قرار داد.

این حملات که به گفته شورای امنیت اقلیم کردستان منجر به کشته شدن حداقل چهار غیرنظامی و زخمی شدن شش نفر دیگر شد، از سوی ایالات متحده محکوم شد و از آن در شرایطی که نگرانی‌ها در مورد گسترده‌تر شدن درگیری‌های منطقه‌ای افزایش یافته، به عنوان حملاتی «بی پروا» و نادقیق یاد کرد.

XS
SM
MD
LG