لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۴

دبیرکل سازمان ملل متحد: برای مهار گرسنگی در جهان باید اقدامات قاطعی انجام شود


کودک دچار سوءتغذیه در نیجر - آرشیو
کودک دچار سوءتغذیه در نیجر - آرشیو

سازمان ملل متحد با هشدار نسبت به کمرنگ شدن مبارزه با گرسنگی در جهان، خواستار اقدام برای بهبود امنیت غذایی در میان آسیب‌پذیرترین افراد جهان شد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز شنبه ۲۴ مهر در پیامی به مناسبت «روز جهانی غذا» خواستار اقدام قاطع و سرمایه‌گذاری در تقویت سیستم‌های غذایی محلی شد.

پیام آقای گوترش در حالی منتشر می‌شود که نزدیک به یک میلیارد نفر در جهان غذای کافی برای خوردن ندارند.

سازمان ملل متحد هشدار می‌دهد که گرسنگی در سطح جهانی رو به افزایش است و از عوامل آن می‌توان به جنگ و درگیری، آوارگی، تغییرات آب و هوایی، و تاثیرات اقتصادی همه‌گیری کرونا اشاره کرد.

به گفته این نهاد بین‌المللی، پناهندگان و افرادی که به دلیل جنگ در کشورهای خود به اجبار آواره شده‌اند آسیب‌پذیرترین گروه‌ها را تشکیل می‌دهند و در معرض خطر بیشتر گرسنگی هستند.

آنتونیو گوترش - آرشیو
آنتونیو گوترش - آرشیو

سازمان ملل متحد اذعان کرد که هدفش برای ریشه‌کن کردن گرسنگی در جهان تا سال ۲۰۳۰، به احتمال زیاد محقق نخواهد شد.

آقای گوترش می‌گوید تقریباً ۴۰ درصد از جمعیت جهان، یعنی ۳ میلیارد نفر، توانایی مالی لازم برای برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و مقوی را ندارند. به گفته او، این امر باعث می‌شود که هم سوء‌تغذیه و هم چاقی مفرط در سطح جهان گسترش یابد.

وی ادامه داد: «همه‌گیری [کرونا] موجب شده است که ۱۴۰ میلیون نفر دیگر نتوانند به غذای مورد نیاز دسترسی داشته باشند. در عین حال، نحوه تولید، مصرف، و ضایعات مواد غذایی لطمه بزرگی را به سیاره ما وارد می‌کنند. این امر فشار سنگین بی‌سابقه‌ای بر منابع طبیعی، آب و هوا، و طبیعت ما می‌گذارد و سالانه میلیاردها دلار برای ما هزینه دارد.»

«روز جهانی غذا» مصادف با سالروز تاسیس سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد استو این سازمان در ۱۶ اکتبر ۱۹۴۵ در استان کبک کانادا تاسیس شد.

XS
SM
MD
LG