لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۹

مقام سازمان ملل: یک میلیون سوال درباره توافق روسیه، ایران و ترکیه درباره سوریه داریم


یان ایگلند مشاور امور بشردوستانه سازمان ملل متحد - آرشیو
یان ایگلند مشاور امور بشردوستانه سازمان ملل متحد - آرشیو

یک هفته پس از توافق برای ایجاد مناطق «کاهش تنش» در سوریه، یکی از مقام‌های ارشد سازمان ملل متحد می‌گوید هنوز «یک میلیون» پرسش در این زمینه برای این نهاد بین المللی باقی مانده، با این حال می‌خواهیم توافق با موفقیت اجرا شود.

روسیه، ترکیه و ایران پنجنشبه گذشته در نشستی با حضور نمایندگان دمشق و مخالفان آن در پایتخت قزاقستان بر سر ایجاد چهار منطقه امن در سوریه به توافق رسیدند؛ توافقی که ایالات متحده ضمن استقبال از آن، از نقش ایران ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز مشاور نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز پنجشنبه با بیان این که «روسیه، ترکیه و ایران دیروز و امروز توضیحاتی را به ما ارائه داده‌اند،» گفت آنها قول همکاری شفاف و فعال با این سازمان را برای اجرای توافق داده‌اند.

یان ایگلند مشاور خدمات بشردوستانه استفان دی میستورا گفت، یک میلیون پرسش و ملاحظات مختلف در این زمینه داریم، اما فرصتی برای به چالش کشیدن توافق و صحبت از ناکامی آن در کار نیست و به همین دلیل نیازمند آن هستیم که «توافق به موفقیت بیانجامد.»

دولت سوریه می‌گوید از توافق پیروی می‌کند، اما به مبارزه با «تروریسم» ادامه می دهد. دمشق از شورشیان مسلح با عنوان تروریست یاد می‌کند. گفته شده همزمان با امضای توافق در آستانه، برخی نمایندگان اپوزیسیون سوریه مذاکرات را به نشانه اعراض ترک کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG