لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

«لحن ملایم‌تر» نخستین گزارش گوترس درباره ایران به نسبت دبیر کل قبلی سازمان ملل


آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد، در نخستین گزارش خود درباره ایران از لحن ملایم تری در مقایسه با دبیر کل پیشین این سازمان استفاده کرده است.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد، اخیرا نخستین گزارش خود درباره تعهد ایران به مفاد توافق هسته ای را در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار داد.

آنچه گزارش آقای گوترس را با گزارش بان کی مون، دبیر کل پیشین این سازمان، متمایز کرده، لحن ملایم تر آقای گوترس بویژه در رابطه با تست موشک های بالیستیک از سوی ایران است که منجر به نگرانی های کشورهایی چون اسرائیل و آمریکا شده است.

در حالیکه بنا به مفاد توافق هسته ای، ایران از تست موشک های بالیستیک منع نشده است، اما شورای امنیت سازمان ملل که این توافق را به اجرا گذاشته از ایران خواسته بود تا از تست موشک های بالیستیک با قابلیت حمله کلاهک هسته ای برحذر بماند.

اما پس از نخستین تست موشک بالیستیک از سوی ایران در ماه مارس ۲۰۱۶، بان کی مون، دبیر کل پیشین سازمان ملل، در گزارش سال گذشته خود درباره ایران نسبت به این تست ها ابراز نگرانی کرده و گفته بود چنین اقدامی با «روحیه سازنده» توافق هسته ای همخوانی ندارد. او از ایران خواست تا در راستای جلوگیری از بروز تنش در منطقه از انجام چنین تست هایی برحذر بماند.

اما آنتونیو گوترس، دبیر کل کنونی سازمان ملل، در گزارش اخیر خود که نسخه ای از آن در اختیار نیویورک تایمز قرار گرفته با اتخاذ لحنی ملایم تر از ایران خواسته از تست این موشک ها خودداری کند اما در سخنان او انعکاسی از نگرانی کلی تر آقای بن کی مون درباره این تست ها مشاهده نمی شود.

لحن نسبتا ملایم آقای گوترس در بخشی از این گزارش که به تست موشک های بالیستیک مربوط است می تواند چالشی بر سر راه آمریکا در تحریم و تنبیه ایران به خاطر این تست ها باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG