لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

گزارش سیاسی: اتخاذ تدابیر امنیتی برای نهادهای وابسته به سازمان ملل


در پی حمله های ماه جاری به مقرهای سازمان ملل در پاکستان و افغانستان، این نهاد بین المللی تدابیر امنیتی خود را افزایش خواهد داد

همزمان با حمله مرگبار هفته جاری به مهمانسرای سازمان ملل، دبیر کل سازمان ملل از اعضای مجمع عمومی این سازمان درخواست خواهد کرد که برای تقویت ساختار امنیتی نهادهای وابسته به این سازمان، یک بودجه چهل میلیون دلاری اختصاص دهند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در دیداری که با شرکت روسای نهادهای سازمان ملل تشکیل شد، جو امنیتی و خطرهای فزاینده ای را که متوجه نهادهای وابسته به این سازمان در سراسر جهان است را مورد بحث و گفتگو قرار داد.

میشل مونتاس، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت آقای بان کی مون در یک دیدار خصوصی از کشورهای عضو این سازمان خواهد خواست تا بودجه اضافی و قابل توجهی را برای افزایش تدابیر امنیتی در مقرهای بین المللی این سازمان اختصاص دهند.

وی گفت این بودجه چهل میلیون دلاری به بودجه پیشنهادی این سازمان افزوده خواهد شد.

دبیر کل سازمان ملل از مجمع عمومی خواسته است تا برای تامین هزینه های امنیتی پیشنهادی وی، 247 میلیون دلار در بودجه سال های 2010 و 2011 منظور کنند.

در پی حمله های ماه جاری به مقرهای سازمان ملل در پاکستان و افغانستان، این نهاد بین المللی تدابیر امنیتی خود را افزایش خواهد داد.

در حمله خشونت بار هفته جاری به ویلایی در کابل که سی وچهار کارمند سازمان ملل در آن اقامت داشتند، پنج کارمند سازمان ملل و حداقل دو نگهبان افغان کشته شدند.

مقامات امنیتی سازمان ملل علت تاخیر در اعزام نیروهای کمکی به منطقه را مورد پرسش قرار داده اند.

آقای بان کی مون در دیدار روز جمعه خود با کارمندان این سازمان گفت :« هماهنگی با شرایط امنیتی و واکنش بهنگام، امری حیاتی ست. ما به طور جدی شرایط امنیتی نیروهای خود در افغانستان و سایر نقاط جهان را مورد ارزیابی فوری قرار خواهیم داد و از شورای امنیت خواسته ام تا به جامعه بین الملل یادآور شود حمایت های خود از سازمان ملل با توجه ویژه در افغانستان را افزایش دهند.»

وی خاطرنشان کرده است حمایت مالی، سیاسی و تدارکاتی در صدر اولویت های مورد توجه سازمان ملل است.

آقای بان تاکید کرد افزایش واحدهای امنیتی برای محافظت از تاسیسات و مهمانسراهای سازمان ملل و متمرکز تر کردن کارمندان این سازمان که هم اکنون در مناطق مختلف کابل وسایر نقاط افغانستان پراکنده شده اند نیز از جمله تدابیری است که در صدر اولویت های امنیتی وی قرار دارد.

یک مقام ارشد سازمان ملل نیز برای دیدار با کارمندان این سازمان و ارزیابی شرایط امنیتی در افغانستان به زودی به کابل سفر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG