لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

واکنش روسیه به درگیری مرگبار در شرق اوکراین


یک تظاهرکننده طرفدار روسیه در بیرون ساختمان دولتی در شرق اوکراین کشیک می دهد - دونستک، ۱۹ آوریل
یک تظاهرکننده طرفدار روسیه در بیرون ساختمان دولتی در شرق اوکراین کشیک می دهد - دونستک، ۱۹ آوریل

آتش بس موقت در شرق اوکراین یک روز بعد از توافق چهارجانبه ژنو، نقض شد.

روسیه می گوید از این که آتش بس موقت در شرق اوکراین با بروز یک درگیری مرگبار در روز عید پاک نقض شده، «خشمگین» است. مقامات اوکراین می گویند جزئیات درگیری مسلحانه هنوز روشن نیست.

درگیری در یک پست بازرسی با شلیک گلوله از سوی جدایی طلبان طرفدار روسیه دست کم یک کشته برجا گذاشت. در برخی از گزارش ها آمده چهار نفر از جمله جدایی طلبان اوکراینی کشته شده اند.

روسیه در بیانه ای اعلام کرد «از تحریکات افراد جنگجو خشمگین است» و حمله روز شنبه نشان می دهد «مقامات کیف تمایلی ندارند که کنترل اوضاع را به دست بگیرند و ناسیونالیست ها و افراطی ها را خلع سلاح کنند.»

اما یک گروه اوکراینی که گفته می شود درگیری روز شنبه را به راه انداخته می گوید در این ماجرا هیچ نقشی نداشته و نیروهای ویژه روسی پشت پرده حمله بوده اند.

حمله در نزدیکی شهر اسلاویانسک رخ داد که در کنترل نیروهای روسگراست.

حمله روز شنبه تنها ساعاتی بعد از آن صورت گرفت که دولت اوکراین اعلام کرده بود عملیات امنیتی که برای بیرون کردن شورشیان طرفدار روسیه از ساختمان های دولتی آن کشور، که در چند روز گذشته آغاز کرده بود، را متوقف می کند.

آندریی دشچیتسیا وزیر خارجه موقت اوکراین گفته بود توقف عملیات به مناسبت روز عید پاک است – همچنین این وقفه فرصت بیشتری برای سازماندهی گروه ویژه در اختیار ناظران اروپایی قرار می دهد که مأموریتشان فرونشاندن تنش ها در شرق اوکراین است.
یک کشیش ارتدوکس اوکراینی در برابر یک ساختمان دولتی به روی مؤمیان آب مقدس می پاشد - دونتسک، ۱۹ آوریل
یک کشیش ارتدوکس اوکراینی در برابر یک ساختمان دولتی به روی مؤمیان آب مقدس می پاشد - دونتسک، ۱۹ آوریل

خبرنگار صدای آمریکا از شرق اوکراین گزارش داده که وزیر خارجه اوکراین در پی نشستی با سازمان امنیت و همکاری اروپا، و سفیران روسیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا این اظهارات را بیان کرد.

مردان مسلح طرفدار روسیه، ساختمان های دولتی در بیش از ده شهر شرقی اوکراین را اشغال کرده اند و می گویند تا وقتی دولت موقت در کیف استعفا ندهد، ساختمان ها را ترک نخواهند کرد.

روز شنبه در مسکو، دیمیتری پسکو سخنگوی کاخ کرملین اذعان کرد که روسیه در واکنش به بی ثباتی در اوکراین، نیروهای امنیتی بیشتری در مرزهای آن کشور مستقر کرده است. روسیه پیشتر گفته بود این نیروها برای تمرین های معمول نظامی به نزدیکی مرز رفته اند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به روسیه هشدار داده است که اگر به توافق بین المللی جدید بر سر مسأله اوکراین گردن نگذارد، با تحریم های بیشتری رو به رو خواهد شد.

روز پنجشنبه اوکراین، روسیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در ژنو به توافقی رسیدند که یکی از مواد آن تخلیه ساختمان های دولتی اوکراین از سوی اشغالگران، و خلع سلاح شورشیان است، اما برای پایان دادن به بحران، اقدامات ملموس و عملی در نظر نگرفته و رهبران غربی تردید دارند که روسیه به تعداتش درچارچوب این توافق پایبند بماند.
XS
SM
MD
LG