لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۴

اوکراين: تيموشنکو خارج از زندان معالجه خواهد شد


اوکراين: تيموشنکو خارج از زندان معالجه خواهد شد
اوکراين: تيموشنکو خارج از زندان معالجه خواهد شد

دولت اوکراين به يوليا تيموشنکو، نخست وزير پيشين اين کشور، اجازه داد در خارج از زندان تحت معالجه قرار گيرد.

وکيل مدافع خانم تيموشنکو می گويد، موافقت دولت با اين امر شايد حرکتی در راستای پذيرش درخواستهای کشورهای اروپايی باشد.

دادستانی اوکراين روز دوشنبه اعلام کرد، دولت با ادامه معالجات يوليا تيموشنکو، نخست وزير پيشين، در خارج از زندان موافقت کرده است.

خانم تيموشنکو که ۵۱ سال دارد در حال حاضر به جرم سو استفاده از قدرت به ۷ سال زندان محکوم شده و در بازداشتگاهی در شهر خارکوف اوکراين دوران محکوميت خود را می گذراند. وی از مدتها پيش اظهار ناخوشی کرده و از وضعيت جسمانی خود شکايت دارد.

از نظر غرب مسئله بازداشت و محکوميت خانم تيموشنکو جنبه سياسی دارد و به توافق همکاری اوکراين و اتحاديه اروپا لطمه می زند.

خانواده و وکلای تيموشنکو می گويند، وی از کمردرد شديد رنج می برد.

خانم تيموشنکو، رهبر اپوزيسيون اوکراين، در انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۰ با اختلاف ناچيزی از رقيب سياسی خود، ويکتور يانوکوويچ، شکست خورد.

رنات کوزمين، معاون اول دادستانی کل اوکراين، هفته گذشته اعلام کرد کيف در حال بررسی اين مسئله است که اجازه دهد تيموشنکو برای معالجه به آلمان برود. اما وزارت بهداشت اوکراين روز دوشنبه با انتشار يک بيانيه گفت، درمانگاه ويژه راه آهن اوکراين در خارکوف می تواند معالجات خانم تيموشنکو را برعهده گيرد.

سرگئی وِلاسِنکو، وکيل خانم تيموشنکو، می گويد، اين حرکت در ابتدا در پاسخ به انتقاد اتحاديه اروپا آغاز شد که خواهان معالجه وی توسط پزشکان مستقل است. وی تصريح کرده است که به تشخيص پزشکان آلمانی درمان بيماری خانم تيموشنکو بسيار دشوار و پيچيده است و بيمارستان راه آهن تخصصی در مداوای بيماريهای کمر ندارد.

از سوی ديگر، مقامهای زندان خارکوف می گويند، به تجويز پزشکان آلمانی، وضعيت جسمانی خانم تيموشنکو با دقت تحت نظر و مراقبت قرار دارد. وزارت بهداشت اوکراين نيز می گويد، خانم تيموشنکو با پيشنهاد وزارت بهداشت برای ادامه معالجاتش در بيمارستان راه آهن موافقت کرده است.

يوليا تيموشنکو، در سال ۲۰۰۵ به عنوان يکی از شاخص ترين چهره های انقلاب نارنجی اوکراين، به شهرت جهانی دست يافت.

XS
SM
MD
LG