لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

آخرین خبر از تنش روسیه و اوکراین؛ کی‌یف ورود مردان روسی را ممنوع کرد


نیروهای اوکراین در مرز با روسیه
نیروهای اوکراین در مرز با روسیه

در ادامه تنش بین مسکو و کی‌یف، رئیس جمهوری اوکراین دستور داد تا از ورود مردان روسی به این کشور جلوگیری شود.

پترو پوروشنکو در دستور روز جمعه ۹ آذر، اعلام کرد مردان ۱۶ تا ۶۰ سال روسی تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

رئیس جمهوری اوکراین می گوید این اقدام برای جلوگیری از تشکیل ارتش مخفی روسیه در خاک اوکراین است. کی‌یف با مسکو بر سر مالکیت کریمه اختلاف دارد. این اختلاف از روز یکشنبه با درگیری نظامی دو کشور شدت یافته است.

روسیه سه شناور نظامی اوکراین را در تنگه کرچ توقف و ۲۴ ملوان این کشور را بازداشت کرد.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه گفت شواهدی دارد که حاکی از حضور گسترده تانک‌های روسی در مرز با آن کشور است.

آقای پوروشنکو با نشان دادن فیلم‌هایی از مرز دو کشور، گفت تانک‌های روسی در نزدیکی انبار مهمات روسی، در ۱۸ کیلومتری مرز اوکراین اجتماع کرده اند.

رئیس جمهوری اوکراین در پاسخ به سوالی درباره ادعای روسیه در انضمام کریمه به آن کشور و نیز توقیف کشتی های اوکراینی که روسیه مدعی است در آب های آن کشور بوده اند، گفت: اولاً کریمه متعلق به اوکراین است و بحثی در این باره در جهان وجود ندارد. هیچ کشوری الحاق غیرقانونی کریمه به روسیه را نپذیرفته است.

وی افزود: در ضمن ما قراردادهای دوجانبه و بین المللی میان اوکراین و روسیه را درباره وضعیت تنگۀ کِرچ و دریای آزُف داریم که کشتی های اوکراین از جمله کشتی های نظامی، حق عبور و مرور آزاد در آن را دارند و هیچ کس نمی تواند کشتی های نظامی اوکراینی را بازبینی کند.

رئیس جمهوری اوکراین از سران کشورهای جی ۲۰ که در آرژانتین گرد آمده اند خواست در مقابل ولادیمیر پوتین بایستند و به او اعتماد نکنند.

پرزیدنت ترامپ به دلیل توقیف کشتی های اوکراینی و سرنشینان آن توسط روسیه، دیدار پیش بینی شده خود را با ولادیمیر پوتین لغو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG