لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۸

روسیه برای سناتور آمریکایی حکم بازداشت صادر کرد


دیدار لیندزی گراهام (راست) با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین - ۲۶ مه

روسیه روز دوشنبه حکم بازداشت لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، را صادر کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، وزارت کشور روسیه این حکم را در پی انتشار بخشی از ویدئوی سخنان سناتور گراهام درباره تهاجم روسیه به اوکراین صادر کرد.

این ویدئوی ویرایش شده را دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، منتشر کرد. او با این سناتور آمریکایی در روز جمعه دیدار و گفتگو کرده بود.

لیندزی گراهام، سناتور ایالت کارولینای جنوبی، در ویدئوی ویرایش شده می‌گوید که «روس‌ها در حال مرگ هستند» و کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین را به عنوان «بهترین پولی که تا به حال خرج کرده‌ایم‌» توصیف کرد.

در حالی که به نظر می‌رسد گراهام این اظهارات را در بخش‌های مختلف گفتگو با زلنسکی بیان کرده است، ویدئوی کوتاه دفتر ریاست جمهوری اوکراین آنها را در کنار هم قرار داد و باعث خشم روسیه شد.

سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز یکشنبه در واکنش به سخنان منتشر شده گراهام گفت «تصور شرمی بزرگ‌تر از داشتن چنین سناتورهایی برای کشور دشوار است.»

بالاترین سازمان تحقیقات جنایی روسیه، پرونده‌ای جنایی علیه گراهام گشوده است و وزارت کشور روسیه نیز حکم دستگیری او را صادر کرد.

گراهام در میان بیش از ۲۰۰ عضو کنگره ایالات متحده است که مسکو سال گذشته آنها را از ورود به روسیه منع کرد.

گراهام در توئیتر خود نوشت: «دانستن اینکه تعهد من به اوکراین خشم رژیم پوتین را برانگیخته است، برای من بسیار شادی‌آور است.»

او هچنین نوشت تا زمانی که سربازان روس از خاک اوکراین اخراج نشوند برای آزادی اوکراین می‌ایستد وحکم صادر شده از سوی «دولت فساد و بی‌اخلاق پوتین» را باعث افتخار می‌داند. او گفت حکم بازداشت خود از سوی مسکو را یک «مدال افتخار» می‌داند.

XS
SM
MD
LG