لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

رئیس جمهوری آمریکا در کی‌یف؛ بایدن از تمامیت ارضی اوکراین دفاع کرد


جو بایدن در کنار ولودیمیر زلنسکی
جو بایدن در کنار ولودیمیر زلنسکی

رئیس‌جمهوری آمریکا، جو بایدن، روز دوشنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد اوکراین شد.

سفر او در آستانه نخستین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین صورت گرفت.

آقای بایدن در کی‌یف گفت که به اوکراین رفته است تا «حمایت خود را از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور» نشان دهد.

بایدن که در کنار ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در کاخ ماریینسکی در کی‌یف صحبت می کرد، اعلام کرد که آمریکا یک کمک جدید ۵۰۰ میلیون دلاری به اوکراین می‌کند که شامل مهمات توپخانه و سلاح‌های ضد تانک است.

او همچنین گفت که تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه در این هفته اعمال می‌شود.

جو بایدن با اشاره به تهاجم روسیه به اوکراین گفت: «یک سال بعد [از آن تهاجم]، کی‌یف ایستاده است، اوکراین ایستاده است و دموکراسی پابرجاست.» او خطاب به اوکراینی‌ها گفت: «آمریکایی‌ها در کنار شما ایستاده‌اند و جهان در کنار شما ایستاده است.»

بایدن درباره گرد هم آوردن ائتلافی متشکل از بیش از ۵۰ کشور برای کمک به ارتش اوکراین و متحد کردن اقتصادهای پیشرو برای تحمیل «هزینه های بی سابقه» به اقتصاد روسیه صحبت کرد.

او گفت: «پوتین فکر می‌کرد که اوکراین ضعیف است و غرب دچار تفرقه است...او فکر می‌کرد که می‌تواند بیشتر از ما ادامه دهد. فکر نمی‌کنم او اکنون‌ [دیگر] چنین فکری کند.»

زلنسکی از بایدن به دلیل سفر به اوکراین «در این لحظه عظیم» تشکر کرد و گفت که مشتاقانه منتظر گفت‌و‌گو در مورد وضعیت میدان جنگ با رهبر ایالات متحده است.

هنگام بازدید بایدن، آژیرهای حمله هوایی در کی‌یف و سایر نقاط اوکراین شنیده شد، از جمله زمانی که آقای بایدن و زلنسکی از یک کلیسای جامع در پایتخت بازدید کردند.

بایدن و زلنسکی همچنین تاج گلی را کنار دیوار یادبود کشته شدگان در جنگ گذاشتند.

XS
SM
MD
LG