لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

روسیه و اوکراین باوجود تنش بر سر هواپیمای سرنگون‌شده، صدها اسیر جنگی مبادله کردند


شماری از اسیران جنگی اوکراینی آزادشده در مکانی نامشخص در مرز اوکراین و روسیه - ۳۱ ژانویه ۲۰۲۴
شماری از اسیران جنگی اوکراینی آزادشده در مکانی نامشخص در مرز اوکراین و روسیه - ۳۱ ژانویه ۲۰۲۴

روسیه و اوکراین با وجود تنش‌های ناشی از سرنگونی یک هواپیمای ترابری نظامی روسیه در هفته گذشته که به ادعای مسکو حامل اسرای اوکراینی بود، روز چهارشنبه هر یک حدود ۲۰۰ اسیر جنگی را مبادله کردند.

خبرگزاری آسوشیتد‌پرس می‌گوید پس از سقوط هواپیمای ایلوشن روسیه در ۲۴ ژانویه در منطقه بلگورود در نزدیکی مرز با اوکراین، برخی از مقام‌های روسی بطور علنی امکان مبادله اسیران در آینده را زیر سوال برده بودند.

با این حال، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد روسیه و اوکراین هر کدام ۱۹۵ اسیر جنگی را مبادله کردند. اندکی پس از انتشار این بیانیه، رئیس جمهوری اوکراین گفت ۲۰۷ اوکراینی در این مبادله آزاد شده‌اند.

هیچ توضیحی در مورد تفاوت آمار دو طرف ارائه نشده است.

ولودیمیر زلنسکی با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ما تک تک اوکراینی‌های اسیر را به یاد می‌آوریم، هم رزمندگان و هم غیرنظامیان و ما باید همه آن‌ها را برگردانیم، ما روی این موضوع کار می‌کنیم.»

دیمیترو لوبینتس، بازپرس حقوق‌بشر اوکراین، در رسانه‌های اجتماعی گفت این پنجاهمین مبادله اسیران از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه است که در مجموع ۳۰ هزار و ۳۵ اسیر جنگی به کشور بازگردانده شده‌اند.

رئیس‌ جمهوری اوکراین پیش‌تر در روز چهارشنبه خواستار شفاف‌سازی کامل درباره دلایل سقوط هواپیمای روسی در منطقه مرزی روسیه شد و گفت که مسکو «بازی با جان اسرای اوکراینی» را در پیش گرفته است.

روسیه ادعا می‌کند در جریان سقوط هواپیمای ترابری نظامی روسیه در چهارم بهمن، همه ۷۴ سرنشین آن از جمله ۶۵ اسیر جنگی اوکراین که قرار بود در جریان مبادله اسرا به آن کشور بازگردانده شوند، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG