لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

رهبران روسیه و اوکراین بر سر آتش‌بس و تبادل زندانیان توافق کردند


مذاکرات روسای جمهور روسیه و اوکراین در نشست پاریس با توافق آتش بس «فراگیر و کامل» میان دو کشور و «تبادل زندانیان» تا پایان سال جاری میلادی به پایان رسید.

به گزارش روریترز، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین ، روز دوشنبه ۱۸ آذرماه در پاریس، در اولین نشست چهره به چهره که تا حدود ۹ساعت به طور انجامید، و رهبران دو کشور بر سر مبادله تمامی زندانیان تا پایان سال ۲۰۱۹ به توافق رسیدند.

این مذکرات بر احیای توافق صلح مینسک در سال ۲۰۱۵ میلادی با هدف پایان دادن به درگیری‌ها میان نیروهای اوکراینی و جدایی‌طلبان شرق اوکراین که تحت حمایت روسیه قرار دارند، متمرکز بود.

براساس بیانیه این مذاکرات «طرف‌ها متعهد شده‌اند با استفاده از تمامی ابزارهای حمایتی مورد نیاز، تا پیش از پایان سال ۲۰۱۹، آتش‌بسی کامل و فراگیر برقرار سازند.»

طرفین همچنین توافق کردند که در چهار ماه آینده برای رسیدن به راه حلی جهت برگزاری انتخابات محلی در شرق اوکراین تلاش کنند. در مورد چگونگی برگزاری این انتخابات هیچ جزئیاتی در دست نیست ، و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه تایید کرده است که هنوز اختلافاتی در این زمینه وجود دارد.

همچنین زلنسکی رئیس جمهور اوکراین اعلام کرده است که پیش نویس نویس توافقی بین دو کشور انجام شده که همچنان اجازه انتقال گاز طبیعی روسیه از خاک اوکراین ادامه یابد.آقای زلنسکی جزئیات بیشتری در این باره ارائه نداده است.

رویترز گزارش داد که با این حال ، هیچ توافق قطعی در مورد مسائل سیاسی بین دو کشور برای پایان مناقشه وجود ندارد. از جمله این موضوعات وضعیت منطقه دونباس در اوکراین است که مشخص نیست کدام کشور باید مرز بین دونباس و روسیه کنترل کند.

به گزارش آسوشیتدپرس ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز در این نشست گفت که
ما به توافق رسیدیم که هیچ جایگزینی برای توافق صلح مینسک وجود ندارد. اوکراین باید به سرعت قانونی را در نظر بگیرد که طبق این توافق خودمختاری زیادی به منطقه دونباس بدهد و همچنین قانونی را تصویب کند که شورشیان را مورد عفو قرار دهد.

او افزود که علاوه بر تعویض زندانیان ، توافق برای ادامه عقب نشینی نیروها در دیگر مناطق شرق اوکراین، پاک سازی مین‌ها و برداشتن سنگرها بدست آمده است.

زلنسکی تایید کرد که بسیاری از توافقات قبلی مبنی بر آتش بس حفظ نشدند، اما این بار توافق شده تا با این موارد «برخورد جدی» صورت گیرد.

رئیس جمهور اوکراین تاکید کرده است که این کشور باید کنترل کامل خود بر بخش‌های شرقی اوکراین را حفظ کند و در خصوص واگذاری هیچ‌یک از بخش‌هایش سازش نخواهد کرد.

رویترز نوشت که قرار است این مذاکرات در چهار ماه آینده، بار دیگر برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG