لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۲

آمریکا علیه مداخله در اوکراین به روسیه هشدار می دهد


سامانتا پاور
سامانتا پاور

آمریکا به روسیه علیه مداخله بیشتر در اوکراین هشدار داده است. در همین حال، در گلوله باران قرارگاه اصلی شورشیان در شرق اوکراین، دست کم سه غیر نظامی جانسپردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه در نشستی که شورای امنیت برای بررسی وضع اوکراین تشکیل داده بود، گفت مداخله بیشتر روسیه «حمله به اوکراین تلقی خواهد شد.»

اخیرا دولت های غربی و دولت اوکراین مسکو را متهم کردند به تقویت نیروهای نظامی در مرز پرداخته است.

پاور گفت اگر روسیه می خواهد برای جدائی خواهان در شرق اوکراین کمک بفرستد، این کار باید توسط سازمان های بین المللی بی طرف انجام گیرد، و افزود «هرگونه مداخله یک جانبه روسیه در سرزمین اوکراین، از جمله به بهانه فراهم آوردن کمک های انسانی، کاملا غیر قابل قبول و نگران کننده خواهد بود.»

روز جمعه همچنین شورای شهر دونتسک، قرارگاه اصلی شورشیان، گفت در حملات شبانه توپخانه سه غیرنظامی از پای در آمدند و ۱۰ نفر مجروح شدند. به چهار ساختمان آپارتمانی نیز آسیب رسید.

مقامات اوکراین گزارش هایی را که حاکی است نیروهای دولتی نواحی پرجمعیت را گلوله باران می کنند تکذیب کرده اند و شورشیان را مسئول تلفات غیرنظامیان می دانند.

سخنگوی شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین روز جمعه گفت «ما به دونتسک تیراندازی نمی کنیم، آنرا آزاد می سازیم. تیراندازی به محله های مسکونی توسط تروریست ها صورت می گیرد.»

در علامتی که نشان می دهد جنگ ممکن است شدت پیدا کند، آلکساندر زاخارچنکو، یک رهبر ارشد شورشی و نخست وزیر جدید جمهوری خود خوانده خلق دونتسک، روز پنجشنبه گفت جدائی خواهان با غلبه بر یک واحد ارتش اوکراین، حدود ۱۸ سیستم موشک انداز گراد و تعداد زیادی تانک تصاحب کردند.

نیروهای دولتی و شورشیان هر دو از پرتاب کننده های گراد ساخت روسیه، که راکت های غیر هدایت شونده را به مسافتی بالغ بر ۲۰ کیلومتر پرتاب می کند، استفاده می کنند.

زاخارچنکو قول داد به جنگ ادامه دهد، اما از تشویق مسکو به اعزام سرباز برای کمک به جدائی خواهان خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG