لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

تظاهرکنندگان خیابانهای کیف را ترک کردند


تظاهرکنندگان ضددولتی در پایتخت اوکراین، به دنبال صدور فرمان عفو دولتی خیابان ها را ترک کردند.

پایان اشغال دو ماهه خیابان های کیف، روز یکشنبه پس از آن صورت گرفت که دولت تظاهرکنندگان زندانی را آزاد کرد.

اما رهبران اپوزیسیون تصریح کرده اند که تظاهرات خیابانی تا زمانی که ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری کشور استعفا ندهد، ادامه خواهد داشت.

فروکش تنش ها پس از آن رخ می دهد که مقامات اوکراین ۲۳۴ تظاهرکننده فعال در جنبش اعتراضی را آزاد کردند. آزادی آنان بخشی از قانون عفوی است که ماه گذشته در اوکراین تصویب شد. دولت اوکراین وعده داد با توقف اشغال ساختمان های دولتی به دست معترضان، جرائم متهمان را لغو می کند.

اوله تیانیبوک، یکی از رهبران اپوزیسیون هشداد داد اگر دولت جرائم را لغو نکند، تظاهرکنندگان بار دیگر ساختمان ها را اشغال می کنند.

تظاهرات سرتاسری علیه ویکتور یانوکویچ در ماه نوامبر و پس از آن آغاز شد که رئیس جمهوری اوکراین از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد و به جایش مناسبات تجاری نزدیکتر با مسکو را تقویت کرد.

مری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آزادی تظاهرکنندگان در اوکراین را اقدامی مهم در جهت کاهش تنش ها در اوکراین و یافتن راه حل صلح آمیز برای بحران جاری در آن کشور توصیف کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وعده داده که با روی کار آمدن دولت جدید اوکراین، حتی اگر توسط اپوزیسیون اداره شود، یک بسته کمکی ۱۵ میلیارد دلاری به آن کشور بدهد.
XS
SM
MD
LG