لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

روسای جمهوری اوکراین و لهستان یاد قربانیان کشتار جنگ جهانی دوم را گرامی داشتند


ولودیمیر زلنسکی - آرشیو
ولودیمیر زلنسکی - آرشیو

روسای جمهوری اوکراین و لهستان روز یکشنبه ۱۸ تیر، در مراسمی، یاد قربانیان قتل‌عام لهستانی‌ها به دست ناسیونالیست‌های اوکراینی در جنگ جهانی دوم را گرامی داشتند. این کشتار ، منبع تنش بین این دو کشور متحد بوده است.

ورشو از زمان حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ میلادی، یکی از سرسخت‌ترین حامیان کی‌یف بوده است.

با این حال، سایه قتل عام وولینیا، که به گفته مورخان، ده‌ها هزار لهستانی طی آن کشته شدند، همچنان بر روابط بین دو کشور سنگینی می‌کند. مورخان لهستانی می‌گویند که پس از آن، حدود ۱۲هزار اوکراینی نیز در عملیات تلافی‌جویانه لهستان کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تصاویر تلویزیونی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، و آندژی دودا، همتای لهستانی او، را در مراسمی به یاد قربانیان در کلیسایی در شهر لوتسک در غرب اوکراین نشان داد.

دفاتر ریاست جمهوری دو کشور در توییتر، ضمن ادای احترام به قربانیان وولینیا گفتند که اوکراین و لهستان، متحد باقی می‌مانند.

پارلمان لهستان گفته است که قتل‌هایی که ارتش شورشی اوکراین بین سال‌های ۱۹۴۳ و ۱۹۴۵ و سازمان ملی‌گرایان اوکراینی به رهبری استپان باندرا انجام دادند، نسل‌کشی است.

اوکراین این ادعا را نپذیرفته و اغلب به این رویدادها، به عنوان بخشی از درگیری بین لهستان و اوکراین اشاره می‌کند که هر دو کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

این کشتار پس از آن که سخنگوی وزارت امور خارجه لهستان گفت زلنسکی باید بابت آن عذرخواهی و طلب بخشش کند، باعث اختلاف غیرمعمول آشکاری بین لهستان و اوکراین در اوایل سال جاری میلادی شده بود.

با این حال رئیس پارلمان اوکراین در ماه مه سال جاری گفت که کی‌یف، درد و رنج لهستان را درک می‌کند و با این سخنان برای کاهش تنش بین دو کشور اقدام کرد.

XS
SM
MD
LG