لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

پارلمان اوکراین برای افزایش شمار نیروهای نظامی لایحه تصویب کرد


سربازان پیاده نظام اوکراین راهی جبهه آودیوکا می‌شوند. منطقه دونتسک، مرز روسیه، ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - عکس از خبرگزاری فرانسه
سربازان پیاده نظام اوکراین راهی جبهه آودیوکا می‌شوند. منطقه دونتسک، مرز روسیه، ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - عکس از خبرگزاری فرانسه

پارلمان اوکراین روز پنجشنبه ۲۳ فروردین، در جلسه‌ای با حضور بیش از ده فرمانده ارتش این کشور لایحه‌ای را برای بازنگری در نحوه فرا خواندن غیرنظامیان به نیروهای مسلح تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هدف از این لایحه، که بیش از دو سال پس از تهاجم گسترده روسیه به اوکراین در پارلمان آن کشور تصویب شد، افزایش تعداد سربازان است.

رویترز افزود: لایحه فراخواندن مردان به ارتش اوکراین پس از آن تصویب شد که یک ژنرال به مجلس این کشور گفت که تعداد نیروهای روسی در جبهه‌های شرق ده برابر بیشتر از سربازان اوکراینی است.

ژنرال یوری سودول، فرمانده نیروهای مشترک اوکراین، به قانونگذاران این کشور گفت: «این قانون را تصویب کنید؛ و نیروهای مسلح شما و مردم اوکراین را ناامید نخواهند کرد. ما با تمام توان خود از کشور دفاع می‌کنیم.»

تحلیل‌گران نظامی می‌گویند که به رغم کمبود شدید نیروی انسانی و کمبود تسلیحات توپخانه، نیروهای مسلح اوکراین باید جلوی پیشروی نیروهای مجهزتر روسیه در جبهه های شرق را بگیرند.

رویترز به نقل از یاروسلاو ژلزنیاک، نماینده پارلمان اوکراین، نوشت این لایحه با ۲۸۳ رأی به تصویب رسید و برای تبدیل شدن به قانون باید به امضای ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور، برسد.

این قانون به مردان اوکراینی ۶۰ روز فرصت می دهد تا اطلاعات شخصی خود را با مقامات نظامی به روز کنند.

در این مصوبه، مجازات‌های گسترده برای فرار از خدمت که در پیش‌نویس قبلی لایحه پیشنهاد شده بود، حذف شده است - هر چند که هزاران مورد طفره از پیوستن به ارتش در طول جنگ وجود داشته است.

در این لایحه، دوره خدمت سربازی در زمان جنگ «نامحدود» تعیین شده است.

الکساندر فدینکو، قانونگذار اوکراینی، گفت که تصویب این لایحه «پیامی به شرکای ما ارسال می‌کند که ما آماده بازپس گیری خاک خود هستیم و به سلاح نیاز داریم.»

اوکراین علاوه بر کمبود نیروی نظامی، با کاهش سرعت کمک‌های نظامی غرب مواجه است.

ماکسیم ژورین، معاون فرمانده تیپ سوم رزمی اوکراین، گفت که این قانون منجر به «معجزه» در میدان نبرد نخواهد شد.

او در یک برنامه تلویزیونی گفت: «بی‌شک، این امر به طور کلی نظم و نظام‌مندی بیشتری در بسیج نیروها ایجاد می‌کند اما همه مشکلات را حل نمی‌کند.»

XS
SM
MD
LG