لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۴

حمله طرفداران روسیه به ساختمانی در شرق اوکراینتظاهر کنندگانی که خواهان افزایش قدرت و اختیارات ایالت ها و منطق شرق اوکراین هستند، روز سه شنبه به ساختمان های دولتی در لوهانسک حمله کردند و کنترل یک محل مهم را به دست گرفتند.

به گزارش اسوشیتد پرس، تظاهرکنندگان دست کم می خواهند افزایش قدرت مناطق به همه پرسی گذاشته شود. شرق اوکراین، که بزرگترین جمعیت روسی زبان را دارد، مرکز حمایت از ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری است ، که در ماه فوریه به روسیه گریخت. دولتی که جایگزین او شد تا کنون در برابر چنین درخواست هایی مقاومت کرده است و می ترسد به تجزیه کشور منجر شود، یا روسیه مناطق بیشتری – مانند کریمه – را ضمیمه خاک خود کند.

حمله به ساختمان در حالی صورت گرفت که یک هزار تظاهر کننده در برابر آن جمع شده بودند. حدود ۱۵۰ نفر، که ماسک به صورت داشتند و چوب های بیس بال را تکان می دادند، از جمعیت گسستند و بدون مقاومت وارد آن شدند.

لوهانسک، که حدود ۴۵۰ هزار نفر جمعیت دارد، در ۲۵ مایلی غرب مرز اوکراین با روسیه قرار گرفته است.
خودمختاری منطقه ای مساله اصلی در ناآرامی در شرق اوکراین بوده است.
پارلمان اوکراین روز سه شنبه در باره امکان برگزاری همه پرسی در این باره که آیا کشور باید متحد بماند یا به یک فدراسیون تبدیل شود، به بحث پرداخت . با این حال در باره چگونگی برگزاری همه پرسی یا زمان آن توافقی حاصل نشد.
روسیه، ده ها هزار سرباز در مناطق نزدیک مرز اوکراین مستقر ساخته است، و بر این نگرانی دامن می زند که مسکو قصد دارد با استفاده از ناآرامی به منطقه حمله کند.
XS
SM
MD
LG