لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۴

در ادامه خشونت در کیف، ده ها تن کشته شدند


وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز پنجشنبه موافقت کردند تحریم هایی را بر مقامات اوکراین - که مسئول هماهنگ ساختن خشونت در کیف شناخته می شوند - برقرار کنند.
مقامات اتحادیه پس از تشکیل جلسه ای فوق العاده در بروکسل گفتند ممنوعیت صدور ویزا، مسدود کردن دارائی ها و وضع محدودیت هایی بر صدور تجیهزات ضد شورش برای دولت اوکراین، از جمله تحریم ها خواهد بود.
در واشنگتن، کاخ سفید در بیانیه ای گفت «از تصویرهای نیروهای امنیتی که با سلاح های خود کار بسوی مردم تیراندازی می کنند، به خشم آمده است.» بیانیه کاخ سفید از یانوکوویچ خواسته است«نیروهای امنیتی را فورا از کیف بیرون ببرد و به حق مردم به اعتراض صلحجویانه احترام بگذارد.» در همین حال معترضین را تشویق می کند «درخواست های خود را صلحجویانه مطرح کنند.»
کاخ سفید همچنین ازارتش اوکراین می خواهد «درمناقشه ای که می تواند و باید با ابراز سیاسی حل شود، مداخله نکند.»


پیشتر، شاهدان در کیف پایتخت اوکراین گفتند در زدوخوردهای روز پنجشنبه بین معترضین ضد دولت و پلیس، دست کم ۳۳ تن کشته شدند.


پزشکانی که با معترضین کار می کنند ادعا کردند در خشونت بیش از ۷۰ تن جانسپردند. گزارش ها حاکی است برخی از کسانی که کشته شدند هدف تیراندازان کمینی دولت قرار گرفتند.

در این میان، وزارت کشور اوکراین گزارش داد روز پنجشنبه ۳ افسر پلیس کشته شدند. همچنین گفت بیش از ۵۰ پلیس ، از جمله ۳۰ نفر با زخم های گلوله، در بیمارستان بستری شده اند. وزارت کشور گفت معترضین ۶۷ پلیس را نیز به اسارت گرفته اند.

وزارت کشور اوکراین روز پنجشنبه گفت «سلاح های رزمی» برای حفاظت از شهروندان و اموال عمومی از حملات و دفاع از خود، در اختیار پلیس قرار گرفته است.

وزارت کشور از «تندروها» در میان معترضین خواست سلاح های خود را تحویل دهند، و رهبران اپوزیسیون را ترغیب کرد از رادیکال ها فاصله بگیرند.

در مسکو، کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نماینده ویژه خود در امور حقوق بشر را برای میانجیگری بین یانوکوویچ و اپوزیسیون به کیف می فرستد. بگفته سخنگوی کرملین، این اقدام به درخواست رئیس جمهوری اوکراین صورت می گرد.
XS
SM
MD
LG