لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

زلنسکی: با جنگده‌های اف-۱۶ در جنگ علیه روسیه پیروز می‌شویم


آمریکا برنامه آموزشی خلبانان اوکراینی را برای جنگنده ـ شکاری اف-۱۶ تایید کرده است.
آمریکا برنامه آموزشی خلبانان اوکراینی را برای جنگنده ـ شکاری اف-۱۶ تایید کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین، روز دوشنبه ۳۰ مرداد در برابر هزاران نفر که مقابل پارلمان دانمارک در کپنهاگ گردآمده بودند گفت تحویل هواپیماهای جنگنده اف-۱۶ ساخت آمریکا به او اطمینان خاطر داده است که کشورش می‌تواند به تهاجم روسیه پایان دهد.

دانمارک و هلند روز یکشنبه اعلام کردند که اولین مجموعه از هواپیماهای جنگی اف-۱۶ را برای اوکراین تأمین خواهند کرد. شش فروند از این هواپیماها در حدود سال نو میلادی تحویل خواهد شد. واشنگتن تحویل این جت‌ها را پیش از سفر زلنسکی به کپنهاگ تایید کرده بود.

زلنسکی خطاب به هزاران نفری که برای شنیدن سخنرانی او در مقابل پارلمان دانمارک تجمع کرده بودند، گفت: امروز مطمئن هستیم که روسیه در این جنگ شکست خواهد خورد.

روسیه پیشتر هشدار داده بود که تأمین این جت‌ها به اوکراین تنها باعث تشدید جنگ می‌شود. در نزدیک به ۱۸ ماهی که از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین می‌گذرد، نیروهای روسیه تقریباً یک پنجم از خاک اوکراین را اشغال کرده‌اند و کی‌یف برای بیرون راندن آنها جنگ سختی را دنبال می‌کند.

رویترز به نقل از خبرگزاری دانمارکی ریتزاو گزارش داده که ولادیمیر باربین، سفیر روسیه در کپنهاگ در بیانیه‌ای اظهار داشت: «این واقعیت که دانمارک اکنون تصمیم به اهدای ۱۹ فروند هواپیمای اف-۱۶ به اوکراین گرفته است، منجر به تشدید درگیری می‌شود.»

ارتش اوکراین با تأکید بر نقش مهم جنگنده‌های آمریکایی اف-۱۶ گفت: این هواپیماها برای موفقیت ضدحمله خود – که از زمان آغاز در نیمه خرداد به کندی پیش رفته است – حیاتی است، چون جلوی حمله جنگنده‌های روسی به نیروهای در حال پیشروی ما را می‌گیرد. سخنگوی نیروی هوایی اوکراین گفته که «برتری در آسمان کلید پیروزی در زمین است.»

در همین حال، وزیر دفاع دانمارک گفت که اوکراین می‌تواند از اف-۱۶های اهدایی «تنها در داخل خاک خود» استفاده کند. اِلمان ینسن روز دوشنبه گفت: «ما به شرطی تسلیحات را اهدا می کنیم که برای بیرون راندن دشمن از خاک اوکراین استفاده شود، و نه فراتر از آن. شرایط ما این است، چه در مورد اهدای تانک، هواپیماهای جنگنده یا چیزهای دیگر.»

دانمارک ۱۹ فروند اف-۱۶ تحویل اوکراین خواهد داد. هلند ۴۲ فروند در اختیار دارد اما هنوز تصمیم نگرفته که آیا می‌خواهد همه، یا تنها تعدادی از آنها را به اوکراین بدهد.

وزیر دفاع اوکراین روز شنبه گفت که خلبانان اوکراینی آموزش را آغاز کرده‌اند، اما آموزش مهندسان و مکانیک‌ها دستکم شش ماه یا بیشتر طول می‌کشد.

XS
SM
MD
LG