لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

هلند و دانمارک جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین می‌دهند


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و مارک روته، نخست وزیر هلند، در پایگاه هوایی نظامی در آیندهوون. ۲۰ اوت، ۲۰۲۳.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و مارک روته، نخست وزیر هلند، در پایگاه هوایی نظامی در آیندهوون. ۲۰ اوت، ۲۰۲۳.

مارک روته، نخست وزیر هلند، روز یکشنبه در جریان سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، به کشورش گفت که هلند و دانمارک پس از فراهم شدن شرایط، قطعاً جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین خواهند داد.

روته گفت که هلند در مجموع ۴۲ فروند اف-۱۶ دارد، اما هنوز زود است که بگوییم آیا همه آنها به اوکراین منتقل می‌شوند یا خیر.

او در کنفرانس خبری مشترک با زلنسکی در پایگاه هوایی نظامی در آیندهوون گفت: «امروز می‌توانیم اعلام کنیم که هلند و دانمارک در همکاری با ایالات متحده و سایر شرکا متعهد به انتقال هواپیماهای اف-۱۶ به نیروی هوایی اوکراین هستند.»

تعهد هلند و دانمارک اولین وعده واقعی پس از موافقت ایالات متحده با درخواست آنها برای تحویل جت‌های جنگنده اف-۱۶ به اوکراین است.

زلنسکی که این توافق را یک «توافق حیاتی» خواند، گفت که تعداد دقیق هواپیماها «کمی بعد» مورد بحث قرار خواهد گرفت.

زلنسکی اوایل روز یکشنبه در پستی در تلگرام گفت: «اف-۱۶ برای اوکراین مساله اصلی است تا از مردم کشورمان در برابر ترور روسیه محافظت کنیم. ما قوی‌تر می‌شویم.»

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین روز شنبه گفت که آموزش اوکراینی‌ها برای استفاده از اف-۱۶ آغاز شده است، اما افزود که آموزش مهندسان و مکانیک‌ها حداقل شش ماه و احتمالاً بیشتر طول خواهد کشید.

هلند به همراه دانمارک در ماه‌های اخیر برنامه‌ریزی بین‌المللی برای آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با اف-‌۱۶ و در نهایت تحویل آنها به اوکراین را هدایت کرده‌اند.

به گفته مقامات ائتلاف متشکل از ۱۱ کشور جهان، از جمله، هلند، دانمارک، بلژیک، کانادا، لوکزامبورگ، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، سوئد و بریتانیا، که وظیفه آموزش خلبانان اوکراین برای پرواز با اف-۱۶ را بعهده گفته‌اند، آموزش در دانمارک و رومانی برگزار خواهد شد.

اوکراین که انتظار دارد ده‌ها خلبان آموزش ببیند، هفته گذشته گفت که انتظار نمی‌رود بتواند از جت‌های اف-۱۶ در پاییز یا زمستان امسال استفاده کند.

XS
SM
MD
LG