لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۶

مقام های اوکراین جدایی طلبان را به نقض آتش بس متهم کردند


آغاز آتش بس ميان نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

آتش بس بین نیروهای دولتی اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه سحرگاه روز یکشنبه آغاز شد. پیمان آتش بس با تلاش رهبران فرانسه و آلمان در مینسک پایتخت بلاروس میسر شد، و مورد موافقت پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین و ولادیمیر پوتین، همتای روس او قرار گرفت.

با این حال، مقام های اوکراین می گویند گرچه آتش بس در بیشتر مناطق رعایت می شود، اما نیروهای طرفدار روسیه به چند موضع حمله کرده اند.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیمه شب یکشنبه به نیروهای این کشور دستور آتش بس داد. دستوری که ناشی از معاهده آتش بس بین اوکراین و روسیه است.

پترو پوروشنکو گفت: «در اولین قدم، من به ارتش اوکراین، گارد ملی، واحد های وزارت کشور، واحد های مرزبانی، و نیروهای امنیتی اوکراین دستور می دهم از ساعت ۱۲ نیمه شب ۱۵ فوریه، آتش بس را رعایت کنند.»

پتروپوروشنکو با اشاره به پیمان مینسک که با تلاش بسیار زیاد و میانجی گری رهبران اروپایی برقرار شد، از جدایی طلبان طرفدار روسیه خواست پیمان را محترم شمارند.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: «توافق ها باید رعایت شود. این پیشنهاد ما نبود. ما انتظار داریم این توافقنامه ها اجرا شود. مذاکرات در بالاترین سطح ممکن انجام شده است. طرف مقابل متعهد شده که پیمان را کاملا اجرا کند.»

رئیس جمهوری اوکراین در همین حال از جامعه بین المللی خواست مسکو را مسئول هر گونه خشونت احتمالی در شرق اوکراین بداند.

بر اساس پیمان آتش بس مینسک، نیروهای دو طرف باید از شلیک کردن به یکدیگر پرهیز کرده و پس از آن دو طرف باید تسلیحات سنگین خود را عقب ببرند تا یک منطقه حائل ایجاد شود.

ولی دو ساعت پس از آغاز آتش بس، نیروهای اوکراین و جدایی طلبان طرف مقابل را به نقض آتش بس متهم کردند.

اوکراین اعلام کرد جدایی طلبان در لوهانسک نیروهای این کشور را مورد حمله خمپاره ای قرار داده اند. والنتین نالیوایچنکو از نیروی امنیتی اوکراین گفت: «قزاق های طرفدار روسیه و قزاق هایی که شهروند روسیه اند با خمپاره حمله کرده اند.»

شهروندان اوکراین واکنش های متفاوتی به آتش بس دارند. در لوهانسک در شرق اوکراین، مردم ابراز امیدواری می کنند که بتوانند به زندگی عادی خود باز گردند ولی برخی نیز چندان خوش بین نیستند و می گویند در گذشته نیز چنین پیمان های آتش بسی وجود داشته که نقض شده است.

XS
SM
MD
LG