لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۲۹

رسانه های بريتانيا: سکينه محمدی آشتيانی از طريق سنگسار اعدام نخواهد شد


رسانه های بريتانيا: سکينه محمدی آشتيانی از طريق سنگسار اعدام نخواهد شد

انتشار خبر حکم سنگسار برای سکينه محمدی آشتيانی موجی از محکوميت جهانی را به دنبال داشت.

گفته می شود خانم محمدی آشتيانی در دادگاهی در تبريز به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده است. بريتانيا و آمريکا از جمهوری اسلامی خواستند تا از انجام مجازات سنگسار صرف نظر کند.

ويليام هِيگ وزير امورخارجه بريتانيا روز پنجشنبه در يک کنفرانس خبری گفت حکم سنگسار مجازاتی قرون وسطايی است که در دنيای امروز جايی ندارد. به گفته ويليام هيگ مجازات سنگسار، در جمهوری اسلامی بی اعتنايی آشکار به تعهدات حقوق بشری اين کشور است.

در ايالات متحده نيز مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، از ايران خواست دست از مجازات سنگسار بردارد که به گفته وی عملی وحشيانه و شنيع است.

سازمان ديدبان حقوق بشر می گويد سکينه محمدی آشتيانی برای اولين بار در ماه مه ۲۰۰۶ به اتهام برقراری روابط نامشروع پس از کشته شدن شوهرش به نود و نه ضربه شلاق محکوم شده بود اما بعداً به اتهام زنای محصنه گناهکار شناخته شد.

در همين حال ساعاتی پيش رسانه های بريتانيايی گزارش دادند که مقامات جمهوری اسلامی برنامه سنگسار سکينه محمدی آشتيانی را متوقف کرده اند.

در اين گزارش ها که ساعاتی پيش در رسانه های بريتانيا منتشر شده است به نقل از سفارت جمهوری اسلامی ايران در لندن اعلام شد که خانم محمدی آشتيانی از طريق سنگسار اعدام نخواهد شد. هنوز مشخص نيست که آيا ايران برنامه ای برای اعدام وی دارد يا خير.

XS
SM
MD
LG