لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۲۲

شخصیت های سرشناس هنری جهان خواهان توقف حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی شدند


شخصیت های سرشناس هنری، مقامات دولتی و فعالان حقوق بشری در یک همبستگی جهانی خواهان توقف حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، که از پنج سال پیش و پس از محکومیت به جرم «زنا» یا بیوفایی به همسرش درزندان به سر می برد و قرار است تا چند روز دیگر سنگسار شود شدند.

بنا بر گزارش نشریات انگلیسی، دولت بریتانیا روز گذشته اعلام کرد که سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، زن ۴٣ ساله ای که به خاطر «زنا» پنج سال زندان کشیده و ٩٩ ضربه شلاق خورده است، «نفرت و بیزاری جهانی را به همراه خواهد داشت». هم چنین سازمان دیده بان حقوق بشر در نیویورک اعلام کرد که «ایران باید فورا حکم سنگسار آشتیانی و هر حکم اعدام دیگری را متوقف کند».

«ندایا خلیف» پژوهشگر حقوق زنان خاورمیانه در سازمان دیده بان حقوق بشر دراعلامیه ای روی سایت اینترنتی این سازمان می نویسد:«مرگ از طریق سنگسار یکی از غیرانسانی ترین وبیرحمانه ترین مجازات ها به شمار می رود به ویژه هنگامی که محکومیت این مجرمین از طریق قضاوت های شخصی و نه براساس مدارک و اطلاعات قابل بررسی و عادلانه دردادگاهی به حق انجام می شود. ایران باید فورا این نوع اعدام ها و هرگونه اعدام دیگری را متوقف سازد.»

برخی از چهره های سرشناس هنری که دراین دادخواهی بین المللی برای سکینه محمدی آشتیانی شرکت کرده اند عبارت اند از:«سر دیوید هر» نمایشنامه نویس معروف انگلیسی، اما تامپسون، بازیگر تئاتر وسینمای بریتانیا، ژولیت بینوش، بازیگر فرانسوی، کاترین هامت ، طراح مد کالین فیرث بازیگربرنده اسکار انگلیسی.

در میان این چهره های معروف حتی بازیگر پرشر و شور آمریکایی «لیندزی لوهان» که خود تا چند روز دیگر راهی زندانی ٩٠ روزه برای چند جرم مختلف است روی سایت اجتماعی «توییتر» Twitter به مسئله سنگسار سکینه آشتیانی اعتراض کرده و آن را «ظالمانه و غیرانسانی» خوانده است. لوهان هم چنین لینکی هم از مقاله ای در نشریه نیوزویک Newsweek که در این رابطه نوشته شده را در صفحه خود در «توییتر» گنجانده است.

درمقاله نیوزویک توضیح داده شده است که چگونه در همین آخرهفته مقامات رژیم اسلامی ایران «آشتیانی» را تا زیر سینه در خاک فروخواهند برد و تا حد مرگ به سرو روی او سنگ پرتاب خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG