لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

بريتانيا از مداخله نظامی در صورت شکست ديپلماسی در ساحل عاج حمايت می کند


بريتانيا از مداخله نظامی در صورت شکست ديپلماسی در ساحل عاج حمايت می کند
بريتانيا از مداخله نظامی در صورت شکست ديپلماسی در ساحل عاج حمايت می کند

آلاسان اوتارا که از سوی جامعه بين المللی به عنوان برنده انتخابات رياست جمهوری ساحل عاج به رسميت شناخته شده است بار ديگر درسخنان روز جمعه خود از لورن باگبو خواست از قدرت کناره گيری کند.

درواکنش به تهديد يکی از اعضای کابينه لورن باگبو داير برحمله به مقر نيروهای صلح ملل متحد در ساحل عاج، بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد گفت حمله به مقر آلاسان اوتارا که مورد حمايت نيروهای سازمان ملل است می تواند به جنگ داخلی منجر گردد. ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا، نيز گفت از تصميم سازمان ملل به مداخله نظامی درساحل عاج در صورت شکست ديپلماسی، پشتيبانی می کند.

آقای اوتارا در سخنانی به مناسبت آغاز سال نو مسيحی رقيب خودرا متهم کرد که جشن شادی مردم داير بر برخورداری از جامعه ای دموکراتيک را به عزا تبديل کرده استو اضافه کرد :« آن ضيافت بزرگی که قرار بود اوج اين رای دادن دموکراتيک مردم باشد با خودداری از پذيرش رأی مردم به عزا تبديل شد. هدف جاری من حفظ جان انسانها تا حد امکان است. به همين دليل شکيبايی درپيش گرفته ام.»

سازمان ملل متحد با استناد به اعلام نظر کميسيون مستقل انتخاباتی اين کشور، آلاسان اوتارارا برنده انتخابات ۲۸ دسامبر ساحل عاج اعلام کرده است.

اما لورن باگبو، رييس جمهوری پيشين ساحل عاج، با نپذيرفتن رأی کميسيون، با اتکاء به نظر شورای قانون اساسی، خود را برنده اعلام کرده و می گويد حاضر نيست از قدرت کنار برود.

شورای قانون اساسی که درکنترل دوستان باگبو است با باطل اعلام کردن بيش از نيم ميليون رای مردم شمال کشور که به آقای اوتارا رای داده اند لورن باگبو را رييس جمهوری قلمداد کرده است.

جامعه بين المللی نيز با استناد به رأی کميسيون انتخابات رياست جمهوری آقای اوتارا را به رسميت شناخته است.

رهبران منطقه غرب آفريقا نيز با به رسميت شناختن اوتارا به عنوان رييس جمهور ی ساحل عاج تهديد کرده اند برای برکنار کردن لورن باگبو به نيروی نظامی توسل خواهند جست. جامعه اقتصادی کشورهای افريقای باختری که چنان تهديدی را عليه لورن باگبو کرده تاکنون به چندين کشور بحران زده افريقا نيروی نظامی فرستاده است.

مقامهای دفاعی اين جامعه روز چهارشنبه در ابوجا مرکز نيجريه که مقر جامعه است دريک گردهمايی درباره گامهای بعدی جامعه گفتگو کردند. با اين همه کشورهای عضو جامعه بنا را بر ادامه ديپلماسی گذاشته و می گويند هفته آينده بازهم هياتی از سران کشورها به ابيجان می روند تا با لورن باگبو، ديدار و گفتگو کنند.

در همين حال چارلز بلگود، ازاعضا ی دولت باگبو، از طرفداران خود خواست با حمله به مقر آلاسان اوتارا دفتر وی را که محل تشکيل کابينه و ی نيز هست به اشغال خود در آورند. اين مقام به اوتارا و اعضا ی دولت وی تا روز يکم ژانويه مهلت داده است دفتر را ترک کنند. بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد اين سخنان چارلز بلگود را يک هشدار جدی خوانده است.

سخنگوی بان کی مون گفته است نيروهای سازمان ملل متحد که حفاظت دفتر اوتارارا برعهده دارند همه امکانات و تلاش خود را برای حفظ کسانی که درآنجا هستند، به کار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG