لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

اقتدارگرايان تلاش می کنند سفير بريتانيا را از ايران اخراج کنند


اقتدارگرايان تلاش می کنند سفير بريتانيا را از ايران اخراج کنند
اقتدارگرايان تلاش می کنند سفير بريتانيا را از ايران اخراج کنند

قانونگذاران ايران تنزل سطح مناسبات با بريتانيا و احتمالاً اخراج سفير آن کشور را پس از انتقاد وی از کارنامه حقوق بشری جمهوری اسلامی، خواستار شدند.

علاء الدين بروجردی، رييس کميسيون سياست خارجی مجلس شورای اسلامی ايران، روز يکشنبه «سايمون گس،» سفير بريتانيا، را متهم کرد که تلاش وی در جهت از هم گسيختن مناسبات دو کشور است و نه بهبود روابط دوجانبه.

آقای «گس» موجبات خشم مقامات ايران را با اظهارنظری در وبسايت سفارت بريتانيا در روز پنجشنبه برانگيخت. وبسايت سفارت بريتانيا نوشت وکلا، روزنامه نگاران و فعالان «در هيچ جايی به اندازه ايران،» زير فشار نيستند.

در مطلب «سايمون گس» به مورد نسرين ستوده، وکيل دربند، اشاره می شود که در ۱۴ شهريور ۸۹ بازداشت و زندانی شد. آقای «گس» می گويد گناه خانم ستوده شجاعت وی در نماياندن بی عدالتی هايی ست که رژيم ايران تلاش می کند، پنهان نگاه دارد. سفير بريتانيا در تهران اعلام مواضع دولت متبوع خود را بطور شفاف از جمله وظائف ديپلماتيک خود، عنوان کرده است.

قانونگذاران محافظه کار در ايران سفير بريتانيا را به دخالت در امور داخلی ايران متهم کردند و مؤکداً از وزارت خارجه خواستند که اخراج وی را «بطور جدی،» مورد بررسی قرار دهد.

ده ها دانشجوی اقتدارگرا روز يکشنبه در برابر سفارت بريتانيا در تهران، تجمع کردند. تظاهرکنندگان پرجم های بريتانيا و آمريکا را آتش زدند و سرويس اطلاعاتی بريتانيا را به خاطر ترور يک دانشمند برجسته اتمی ايران در ماه گذشته، مقصر خواندند.

در همين حال ايران يک خبرنگار معروف را به اتهام تضعيف نظام و توهين به محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، به ۱۶ ماه زندان، محکوم کرد.

رسانه های خبری بين المللی و داخلی می گويند که ماشاء الله شمس الواعظين به اتهام تضعيف نظام اسلامی به دليل مصاحبه با شبکه های تلويزيونی خارجی و آژانس های خبری بين المللی، به يک سال زندان، محکوم شد

XS
SM
MD
LG