لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

بریتانیا چهار شهرک‌نشین اسرائيلی را تحریم کرد؛ کامرون «افراطی‌ها» را به باد انتقاد گرفت


دیوید کامرون، وزیر امورخارجه بریتانیا - آرشیو
دیوید کامرون، وزیر امورخارجه بریتانیا - آرشیو

بریتانیا روز دوشنبه چهار شهروند اسرائیلی را به اتهام حملات خشونت‌آمیز به فلسطینی‌های ساکن کرانه باختری تحت اشغال اسرائیل، تحریم کرد.

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا، این چهار نفر را «شهرک‌نشینان افراطی اسرائیلی» خواند و محدودیت‌های مالی و مسافرتی شدیدی را علیه آن‌ها اعمال کرد. اقدامات آن‌ چهار اسرائیلی «نقض فاحش حقوق بشر» توصیف شد.

کامرون گفت: «شهرک‌نشینان افراطی اسرائیل، فلسطینی‌ها را اغلب با اسلحه تهدید می‌کنند و آنها را مجبور به ترک سرزمینی می‌کنند که حق آنهاست.»

وزارت خارجه بریتانیا گفت در سال گذشته میلادی افرادی که به‌طور غیرقانونی در شهرک‌های غیرقانونی کرانه باختری مستقر شده‌اند، مرتکب سطح بی‌سابقه‌ای از خشونت علیه فلسطینی‌های آن مناطق شد‌ه‌اند.

کامرون گفت: «این رفتار غیرقانونی و غیرقابل قبول است. اسرائیل همچنین باید اقدامات محکم‌تری انجام دهد و خشونت شهرک نشینان را متوقف کند.» او گفت اغلب اوقات اسرائيل تعهداتی داده که انجام نشده است.

کامرون گفت: «شهرک‌نشینان افراطی با هدف قرار دادن و حمله به فلسطینی‌های غیرنظامی، امنیت و ثبات را هم برای اسرائیلی‌ها و هم برای فلسطینی‌ها تضعیف می‌کنند.»

آمریکا نیز اوایل ماه جاری میلادی تحریم‌هایی را علیه چهار مرد اسرائیلی که متهم به دست داشتن در خشونت شهرک‌نشینان علیه فلسطینی‌های کرانه باختری هستند، وضع کرد.

اتحادیه اروپا همچنین در حال بررسی اعمال تحریم‌ها علیه شهرک‌نشینان اسرائیلی است که به فلسطینی‌ها در کرانه باختری حمله می‌کنند، اما تاکنون اتفاق‌نظری بین کشورهای عضو اتحادیه در مورد چنین تصمیمی وجود نداشته است.

چهار دیپلمات که به شرط ناشناس ماندن در مورد مذاکرات داخلی اتحادیه اروپا صحبت کردند، گفتند که مجارستان و جمهوری چک، دو متحد نزدیک اسرائیل، روز پنجشنبه در نشست یک کمیته اتحادیه اروپا به روشنی گفتند آماده تصویب پیشنهادی درباره تحریم‌ها علیه اسرائيلی‌ها نیستند.

وزیر امور خارجه چک، یان لیپاوسکی، گفت «اقدام ترور هم سطح اقدام شهرک‌نشینان نیست.»

پیش‌بینی می‌شود فرانسه که برای تحریم‌ شهرک‌نشینان فشار می‌آورد، ممنوعیت سفر به فرانسه علیه دو یا سه نفر را به‌زودی اعمال کند.

گزارش ها حاکی است که فرانسه امیدوار است به محض اینکه این مجازات اجرایی شود، شرکای اروپایی برای اقدام علیه خشونت برخی از شهرک‌نشینان تمایل بیشتری داشته باشند.

اتحادیه اروپا مشخص نکرده است که تحریم‌ها شامل چه مواردی می‌شود، اما مقامات گفته‌اند که این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا می‌شود.

برخی از اطلاعات این گزارش از رویترز، خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG