لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید نبرد اسرائیل در شهر رفح باید متوقف شود


دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه پس از حملات هوایی اسرائیل به شهر رفح در جنوب غزه ـ جایی که آخرین پناهگاه حدود یک میلیون غیرنظامی آواره فلسطینی است ـ گفت که قبل از هرگونه اقدام دیگری، «نبرد در شهر رفح باید متوقف شود و اسرائیل خیلی جدی به پیامد‌های آن فکر کند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات بهداشتی محلی گفتند که در حملات هوایی که در پی آن اسرائیل دو گروگان را آزاد کرد، ۶۷ فلسطینی کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

دیوید کامرون در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت رفح و این که آیا اسرائیل قوانین بین‌المللی را نقض کرده به خبرنگاران گفت که جنگ در چنین منطقه پرجمعیتی چالش‌برانگیز است، زیرا هیچ راه گریزی برای مردم ساکن آن‌ جا وجود ندارد.

همزمان وزیر امور خارجه بریتانیا افزود: «ما بسیار نگران وضعیت هستیم و از اسرائیل می‌خواهیم که نبرد را متوقف کند و قبل از هر اقدامی، بسیار جدی فکر کند.»

او تاکید کرد: «اما مهم‌تر از همه، آنچه ما می‌خواهیم توقف فوری در جنگ است و می‌خواهیم این توقف، به آتش‌بس منجر شود.»

پیش‌تر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که نجات دو گروگان در روز دوشنبه نشان داد که فشار نظامی باید ادامه یابد. او هشدار بین‌المللی را در مورد طرح‌های حمله زمینی به رفح، نادیده گرفت.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه ۲۳ بهمن، تأکید کرد که دولت بایدن «از عملیات نظامی در رفح، که بطور قابل قبولی جمعیت بیش از یک میلیون نفری غیرنظامیان را مد نظر نگیرد، پشتیبانی نمی‌کند.»

XS
SM
MD
LG