لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۵

ارتش اسرائیل از آزادی دو گروگان حماس خبر داد؛ آنها در حمله نظامی به رفح آزاد شدند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

ارتش اسرائیل اعلام کرد در پی حمله بامداد دوشنبه به منطقه رفح در جنوب نوار غزه، دو گروگان مرد اسرائیلی از اسارت نیروهای حماس نجات یافته‌اند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، این دو که طی عملیات مشترک ارتش، سازمان امنیت (شین بت) و پلیس اسرائیل در رفح آزاد شدند، زنده و در وضعیت جسمی خوبی به سر می‌برند.

اسرائیل این آزادی را یکی از دستاوردهای حمله به رفح توصیف و تاکید کرد که این اقدام موجب شکستن روایت حماس شد که مدعی است گروگان ها فقط در پی مذاکره و معامله آزاد می‌شوند.

رسانه‌ها دو گروگان مرد آزاد شده را فرناندو سیمون مارمان ۶۰ ساله و نوربرتو لوئیس‌هار ۷۰ ساله معرفی و تصریح کردند آنها از پانزدهم مهر در اسارت گروه تروریستی حماس بودند.

شبه‌نظامیان فلسطینی حماس که از حمایت حکومت ایران برخوردارند، در حمله هفتم اکتبر (پانزدهم مهر) گذشته به جنوب اسرائیل، ۱۲۰۰ نفر را کشته و بیش از ۲۴۰ تن دیگر را به گروگان گرفتند.

حدود ۱۰۰ نفر از این گروگان‌ها در طول وقفه دو هفته‌ای جنگ در آذرماه با زندانیان محکوم فلسطینی در اسرائیل مبادله شدند، اما هنوز بیش از ۱۳۰ تن دیگر در اسارت حماس هستند.

ایالات متحده، مصر و قطر از چند هفته پیش در حال میانجی‌گری برای برقراری آتش‌بس دوباره در جنگ غزه و آزادی شمار بیشتری از گروگان‌های اسیر دست حماس هستند.

مقامات اسرائیل هرگونه سازش با حماس را عقب‌نشینی دانسته و می‌گویند تا نابودی کامل و محو این گروه تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی، به جنگ ادامه خواهند داد.

آمریکا بارها بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرده، اما خواستار حفاظت از غیرنظامیان و مردم عادی غزه شده است.

XS
SM
MD
LG