لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

رقابت شدید در بریتانیا برای جانشینی «ترزا می»؛ چه کسانی شانس نخست وزیری دارند


خانم می تا دو هفته دیگر کناره گیری می کند.
خانم می تا دو هفته دیگر کناره گیری می کند.

چند روز دیگر قرار است رای گیری اولیه در حزب محافظه کار بریتانیا برای انتخاب نخست وزیر آینده این کشور برگزار شود. شبکه سی‌ان‌بی‌سی نگاهی دارد به افرادی که ممکن است یکی از آنها جایگزین ترزا می، نخست وزیر بریتانیا شود:

بوریس جانسون

او وزیر سابق خارجه بریتانیا و شهردار سابق لندن است. او در سطح جهانی شناخته شده است اما در درون کشور یکی از تفرقه انگیز ترین سیاستمداران قلمداد می شود. جانسون در اعتراض به سیاست ترزا می در مورد آنچه خروج نصف و نیمه بریتانیا از اتحادیه اروپا توصیف کرده بود، از سمت وزارت خارجه در دولت می استعفا داد.

دومینیک راب

او وزیر سابقی است که مسئولت مذاکرات برگزیت برای دولت می را برعهده داشته است. او حدود چهار ماه در این سمت بود تا آنکه در اعتراض به تصمیم ترزا می در مورد توافق نهایی خود با اتحادیه اروپا، استعفا داد.

آندره لیدسام

او هم یکی از چندین وزیر دولت ترزا می بود که طی ۱۳ ماه گذشته از حضور در دولت او، کناره گیری کرده اند. آندره لیدسام هم با نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالف بود. لیدسام مسئولیت امور دولت در مجلس عوام را برعهده داشت.

استر مک‌وی

مک‌وی وزیر امور کار و بازنشستگی دولت ترزا می بود که در همان روزی که دومینیک راب از دولت می کناره گیری کرد، نیز استعفا داد و مدعی شد که مذاکرات دولت ترزا می با اتحادیه اروپا برای خروج از این اتحادیه با نظر مردم در همه پرسی برگزیت سال ۲۰۱۶ سازگار نبوده است.

ساجد جاوید

او وزیر کشور دولت محافظه کار ترزا می است و اولین عضو اقلیت نژادی در بریتانیا به شمار می رود که به چنین سمتی می رسد. وزیر کشور بریتانیا مسئول اموری نظیر مهاجرت و امنیت است.

مت هنکاک

هنکاک وزیر بهداشت و نظام خدمات اجتماعی بریتانیا هست که قبلا به عنوان اقتصاددان در «بانک انگلستان» کار می کرد. او اخیرا در نشریه بریتانیایی «دیلی میل» نوشت که تکمیل پروژه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در پی عملکرد بد حزب محافظه کار در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا، ماموریتی حیاتی برای این حزب است.

مایکل گوو

او یکی از حامیان شناخته شده همه پرسی ۲۰۱۶ در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. تعهد او به برگزیت هیچ موقت مورد تردید قرار نگرفته است اما او همچنین اصراری نداشت که ۳۱ اکتبر باید ضرب الاجل قطعی خروج بریتانیا از اتحادیه باشد. وی وعده داده است در صورتی که نخست وزیر آینده شود، به حدود ۳ میلیون نفر از اتباع اتحادیه اروپا، به طور مجانی، فرصت شهروندی بریتانیا را بدهد.

جرمی هانت

هانت وزیر امور خارجه دولت ترزا می است. وی با انتشار مقاله ای در نشریه دیلی تلگراف دیدگاه خود را اینگونه بیان کرد که خروج بدون توافق برای بریتانیا فاجعه بار و برای حزب محافظه کار یک «خودکشی سیاسی» است.

روی استورات

وزیر توسعه بین المللی بریتانیا است و نسبت به بسیاری از رقبای خود برای کسب مقام نخست وزیری، کمتر شناخته شده است که شاید یک امتیاز برای او محسوب شود. استورات تقریبا دو دهه قبل، و تنها چند ماه پس از حملات القاعده در یازده سپتامبر، کتابی درباره افغانستان نوشت.

کیت مالتهاوس

مالتهاوس وزیر کنونی امور مسکن است. اوایل سال جاری میلادی، پس از آنکه قانونگذاران حزب محافظه کار با دیدگاه های به شدت متضاد در مورد برگزیت گرد هم آمدند و او ریاست مباحث را برعهده داشت، به عنوان یک فردی که قادر به میانجیگری است، شهرت پیدا کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG