لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۰

پارلمان تعلیق شده بریتانیا دوباره آغاز به کار کرد


پارلمان بریتانیا روز چهارشنبه ۳ مهرماه پس از پنج هفته تعطیلی با حکم دیوان عالی بریتانیا کار خود را از سر گرفت.

این در حالی است که بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز روز سه شنبه ۲ مهرماه سفر خود به مجمع عمومی سازمان ملل را نیمه تمام گذاشت و برای حضور در پارلمان به لندن بازگشت. آن هم در شرایطی که طرح استعفای او از سوی مخالفانش مطرح شده است.

دیوان عالی بریتانیا روز سه‌شنبه ۲ مهرماه، اقدام بوریس جانسون نخست وزیر این کشور برای تعلیق پارلمان بریتانیا را «غیرقانونی» اعلام کرده بود.

نخست وزیر بریتانیا در نیویورک به خبرنگاران گفت که قصدی برای استعفا ندارد. همچنین او اعلام کرد که با تصمیم دیوان عالی مخالف است و ممکن است دوباره برای تعلیق پارلمان تلاش کند.

مایکل گوو، یکی از وزرای کابینه او گفت که دولت به تصمیم دادگاه «احترام» گذاشت اما عذرخواهی به دلیل تعلیق پارلمان را نپذیرفته است.

از سوی دیگر جرمی کوربین رهبر حزب کارگر که حزب مخالف جانسون محسوب می شود خواسته است تا نخست وزیر بریتانیا از مردم و ملکه به خاطر تعلیق پارلمان عذرخواهی کند.

پارلمان بریتانیا به درخواست بوریس جانسون تا ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) قرار بود که به تعلیق در آید اما تعلیق این پارلمان با حکم دیوان عالی بریتانیا - عالی‌ترین مرجع استیناف در این کشور- شکسته شد.

نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده بود بریتانیا تحت هر شرایطی روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد؛ حتی اگر قرار باشد این اقدام بدون هیچ‌گونه توافقی انجام شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG