لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

دولت بوریس جانسون در پی تعلیق پارلمان بریتانیا است


بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا، قصد دارد به منظور پیشبرد برنامه‌های خود برای خروج از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت، پارلمان بریتانیا را تا ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) تعلیق کند.

به گزارش رویترز، جانسون قصد دارد در دیدار خود با ملکه بریتانیا، این درخواست را مطرح و خواستار تمدید دوره تعطیلات تابستانی پارلمان شود.

تعطیلات تابستانی پارلمان بریتانیا از روز ۲۵ ژوئیه آغاز شد و تا ابتدای ماه آینده میلادی (سپتامبر) به طول خواهد انجامید.

این اقدام جانسون به منظور جلوگیری از مخالفت‌های نمایندگان پارلمان با برنامه‌های دولت بریتانیا درباره برگزیت انجام می‌شود.

جانسون که از حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است، پس از عدم موفقیت ترزا می در پیشبرد برنامه‌های خود پیرامون برگزیت به این سمت برگزیده شد.

نخست‌وزیر جدید بریتانیا پیشتر اعلام کرده بود که این کشور در هر صورت روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، حتی اگر این اقدام بدون هیچ‌گونه توافقی انجام شود.

پیشتر جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، گفته بود او هر اقدامی که در توانش باشد انجام می‌دهد تا مانع خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا شود.

در نخستین واکنش‌ها به این تصمیم، احزاب مخالف اقدام بوریس جانسون را خلاف دموکراسی و قانون اساسی در بریتانیا توصیف کرده‌اند.

اتحادیه اروپا خواهان آن است که مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیا است، پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به یک مرز خارجی اتحادیه اروپا تبدیل شود؛ اما بریتانیا با این امر مخالف است.

اتحادیه اروپا می گوید که بریتانیا نمی تواند پس از خروج از اتحادیه اروپا از مزایایی مشابه آن چه که اعضای این اتحادیه دارند، برخوردار باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG