لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

بریتانیا: حمایت از اسرائيل «بی‌قید و شرط» نیست


دیوید کامرون - آرشیو
دیوید کامرون - آرشیو

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا روز یکشنبه، چند روز پس از حمله هوایی اسرائیل که به کشته شدن هفت امدادگر از جمله سه بریتانیایی منجر شد، در مقاله‌ای در یک روزنامه اعلام کرد حمایت بریتانیا از اسرائیل به رعایت قوانین بشردوستانه بین المللی بستگی دارد.

کامرون در ساندی تایمز نوشت: «حمایت ما بی‌قید و شرط نیست. ما انتظار داریم که چنین دموکراسی سرافراز و موفقی (اسرائيل) از قوانین بشردوستانه بین‌المللی تبعیت کند، حتی زمانی که با چالش روبرو است.»

به گزارش رویترز، دولت بریتانیا از زمان حمله حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر (۱۵ مهر) که جنگ اسرائیل را برای از بین بردن این گروه اسلامگرای شبه نظامی آغاز کرد، متحد سرسخت اسرائیل بوده است.

اما کامرون در ماه‌های اخیر به دلیل وضعیت وخیم انسانی در غزه، لحن خود را تند‌تر کرده است.

کامرون روز یکشنبه هشدار داد که اگر اسرائیل اجازه کمک‌های بیشتری را ندهد خطر گرسنگی دسته جمعی در منطقه فلسطینی غزه وجود دارد.

روز شنبه، بریتانیا اعلام کرد که به عنوان بخشی از یک تلاش بین‌المللی، یک کشتی نیروی دریایی را برای ارسال کمک‌ها فراهم می‌کند.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در بیانیه ای روز یکشنبه به مناسبت ششمین ماه حمله حماس به جنوب اسرائيل، درخواست خود را از این گروه فلسطینی که در فهرست تروریستی کشورهای مختلف است، برای آزادی گروگان های اسرائیلی و توقف فوری درگیری ها تکرار کرد.

او گفت بریتانیا «بر حق اسرائیل برای شکست دادن تهدید تروریست‌های حماس» ایستاده است «اما کل بریتانیا از این خونریزی شوکه شده و از کشتن قهرمانان شجاع بریتانیایی که برای نیازمندان غذا می‌آوردند، وحشت زده شده‌است.»

دولت بریتانیا همچنین تحت فشار است تا تازه‌ترین توصیه‌های حقوقی خود را در مورد رفتار اسرائیل در جنگ غزه منتشر کند، که به طور بالقوه بر صادرات تسلیحات بریتانیا اثر دارد.

XS
SM
MD
LG