لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

پس‌لرزه‌های حمله به «آشپزخانه مرکزی جهانی»؛ دو افسر اسرائیلی برکنار و چند فرمانده ارشد توبیخ شدند


یکی از خودروهای هدف قرار گرفته شده کارکنان «آشپزخانه مرکزی جهانی»
یکی از خودروهای هدف قرار گرفته شده کارکنان «آشپزخانه مرکزی جهانی»

تحقیقات اسرائیل در مورد کشته شدن هفت نفر از کارکنان «آشپزخانه مرکزی جهانی» در حمله هوایی روز دوشنبه، ۱۳ فروردین، در غزه حاکی از اشتباهات جدی و نقض رویه‌های ارتش است که در نتیجه دو افسر از کار برکنار و چند فرمانده ارشد رسما توبیخ شدند.

این تحقیقات که روز جمعه، ۱۷ فروردین، منتشر شد نشان می‌دهد که نیروهای اسرائیلی به اشتباه تصور کردند سه خودروی کارکنان «آشپزخانه مرکزی جهانی» حامل ستیزه‌جویان حماس هستند و آنها را هدف حملات پهپادی قرار دادند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای حمله به خودروهای کمک‌رسان را یک اشتباه بزرگ توصیف کرد که «ناشی از قصور جدی در شناسایی هدف، اشتباه در تصمیم‌گیری و حمله بر خلاف رویه‌های عملیاتی استاندارد بوده است.»

کشته شدن هفت نفر از کارکنان «آشپزخانه مرکزی جهانی»، شامل شهروندان بریتانیا، استرالیا و لهستان، یک نفر با تابعیت دوگانه کانادایی آمریکایی و یک همکار فلسطینی آنها، خشم جهانی را برانگیخت.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، هشدار داد که سیاست آمریکا در قبال اسرائیل تغییر خواهد کرد، مگر اینکه آسیب‌های وارده به غیرنظامیان و امدادگران در غزه را کاهش دهد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۵ فروردین، در تماس تلفنی با همتای اسرائیلی خود یوآف گالانت، «خشم خود را» نسبت به این حمله مرگبار ابراز کرد.

در گزارشی که وزارت دفاع آمریکا از این گفت‌وگو منتشر کرده آمده است آستین خواهان آن شد که «پس از شکست‌های مکرر در هماهنگی با گروه‌های امدادی خارجی، فوراً گام‌های مشخص برای حفاظت از امدادگران و غیرنظامیان فلسطینی در غزه برداشته شود.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هم روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین، خواستار تحقیقاتی «سریع، کامل و بی طرفانه» در این ارتباط شد.

ارتش اسرائیل در بیانیه خود گفت کاروان امدادگران این سازمان خیریه که خودروهای سبک همراه آن بودند، قبل از حرکت در آشیانه‌ای که کمک‌‌ها از کامیون‌ها در آنجا تخلیه شدند، توقف کردند.

در بیانیه ارتش آمده است که یک مرد مسلح روی سقف یکی از کامیون‌ها دیده شده بود و با خروج سه خودروی سبک از آشیانه، فرماندهان آنها را به عنوان کاروان «آشپزخانه مرکزی جهانی» شناسایی نکردند.

رئیس کمیسیون حقیقت‌یاب ارتش اسرائیل که مسئول این تحقیقات بود گفت که نیروهای ارتش نتوانستند آرم این سازمان کمک‌رسان را روی سقف خودروها در تاریکی ببینند و به اشتباه بر اساس این باور عمل کردند که توسط ستیزه‌جویان حماس محاصره شده‌اند.

او به خبرنگاران گفت وضعیت ذهنی در آن زمان این بود که کار امدادرسانی پایان گرفته و خودروهای سبک متعلق به عوامل حماس هستند و حداقل یک فرد مسلح مشکوک را بر روی سقف یکی از خودروها ردیابی کردند که منجر به اشتباه در شناسایی شد.

او در ادامه گفت: «آنها به آن خودرو حمله کردند و سپس افرادی را دیدند که در حال پیاده شدن از آن و وارد شدن به خوودروی دومی بودند که در آن زمان تصمیم گرفتند ماشین دوم را هم هدف قرار دهند. سپس دو نفر ماشین دوم را ترک کردند و وارد خودروی سومی شدند که در همان زمان بود که آن هم هدف قرار گرفت.»

او گفت که این حملات ناقض رویه‌های عملیاتی استاندارد ارتش اسرائیل بود.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که یک سرهنگ و یک سرگرد را برکنار کرده و چند افسر ارشد از جمله یک ژنرال در راس فرماندهی جنوب را رسما توبیخ کرده است.

XS
SM
MD
LG