لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

گزارش کمیته حقیقت‌یاب بریتانیایی در مورد حمله به عراق چه می گوید؟


سر جان چیلکات رئیس کمیته تحقیق
سر جان چیلکات رئیس کمیته تحقیق

گزارش کمیته حقیقت یاب در مورد نقش بریتانیا در این جنگ روز چهارشنبه در بریتانیا منتشر شد. بخش هایی از گزارش و اظهارات اعضای کمیته حقیقت یاب به نوشته رویترز از این قرار است:

- شرایطی که منجر به این نتیجه گیری شد که اقدام نظامی بریتانیا در عراق بنیاد حقوقی دارد، رضایت بخش نیست و فاصله زیادی از این ویژگی دارد.

-توصیه های حقوقی وکیل ارشد دولت که حمله به عراق قانونی است در یک جلسه کابینه با وزیران ارشد مطرح شد، اما در باره جزئیات آن صحبت خاصی ضبط نشد و تمایل چندانی نیز به سوال کردن از جزئیات توصیه لرد گلداسمیت دیده نمی شود.

- در زمان رای گیری در ۱۸ مارس در پارلمان بریتانیا، همه راه های دیپلماتیک برای حل و فصل صلح آمیز پرونده عراق به کار گرفته نشده بود و هنوز شرایط به گونه ای نبود که جنگ با عراق آخرین راه حل باشد.

- به تونی بلر، نخست وزیر وقت هشدار داده شده بود که خطر افزایش فعالیت های القاعده در نتیجه حمله به عراق وجود دارد.

- به آقای بلر توصیه شده بود که حمله به عراق می تواند تهدیدات علیه بریتانیا و منافع بریتانیا از سوی القاعده و گروه های مرتبط را افزایش دهد.

- عراق سال ۲۰۰۹ قطعا با اهداف بریتانیا که در ژانویه ۲۰۰۳ تعریف شده بود، فاصله داشت و به موفقیت استراتژیک نرسید. اگرچه مرزهای عراق به همان صورتی که در سال ۲۰۰۳ بود حفظ شد، اختلافات فرقه ای عمیق ثبات و وحدت کشور را حفظ کرد.

-گزارش از برنامه دولت برای دوران پس از جنگ عراق انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG