لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

واکنش بلر به گزارش کمیته حقیقت‌یاب درباره جنگ عراق: اشتباهات را می‌پذیرم


بلر که از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ نخست وزیر بریتانیا بود، از جمله رهبران جهان بود که با بوش برای جنگ در عراق همراهی کرد.
بلر که از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ نخست وزیر بریتانیا بود، از جمله رهبران جهان بود که با بوش برای جنگ در عراق همراهی کرد.

پس از هفت سال انتظار خانواده هایی که عزیزانشان را در جنگ عراق از دست دادند، روز چهارشنبه، گزارش کمیته حقیقت یاب در مورد نقش بریتانیا در این جنگ منتشر شد. همزمان نخست وزیر سابق بریتانیا می گوید مسئولیت کامل اشتباهات جنگ عراق را می پذیرد.

سر جان چیلکات رئیس کمیته تحقیق اعلام کرد که جنگ عراق "آخرین گزینه" پیش روی بریتانیا در آن زمان نبوده، و برنامه ریزی لازم برای عراق پس از جنگ نیز انجام نشده بود.

این گزارش می تواند زمینه را برای تعقیب قضایی تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا فراهم کند و حتی بر اتحاد استراتژیک واشنگتن و لندن نیز اثر بگذارد.

تونی بلر: مسئولیت اشتباهات جنگ عراق را می‌پذیرم

در واکنش به این گزارش، تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا با اعلام پذیرش مسئولیت اشتباهات خود برای شرکت در این جنگ گفت: چه مردم با تصمیم من برای جنگ با صدام حسین موافق باشند یا خیر، من حسن نیت داشتم .

سر جان چیلکات رئیس کمیته تحقیق در مورد نقش بریتانیا در جنگ عراق می گوید، این کمیته هفت سال پیش تاسیس شد، و در آن هنگام دولت انتظار داشت بررسی نحوه عملکرد دولت کارگری بریتانیا در دوران جنگ عراق بسیار زود تر از این ها به نتیجه برسد.

اما این کار بزرگتر از آن بود که در ابتدا تصور می شد.

جان چیلکات، رئیس کمیته بررسی نقش بریتانیا در جنگ عراق گفت "کار بسیار بزرگ و سختی بود! بجز مصاحبه های شفاهی در سال های اول تشکیل کمیته، چیزی در حدود یکصد و پنجاه هزار اسناد دولتی را جمع آوری کردیم. بعد از یافتن و جمع آوری این مدارک، باید تجزیه و تحلیل و بر اساس آن نتیجه گیری می کردیم، که کار خطیری بود!"

۱۷۹ نفر از سربازان و افسران بریتانیائی در جنگ عراق کشته شدند، و تونی بلر نخست وزیر دولت کارگری آن کشور که نیروهای بریتانیائی را به عراق اعزام کرده بود، در اواخر کار / با انتقاد های زیادی روبرو شد.

آقای بلر در هنگام به قدرت رسیدن جوان ترین نخست وزیر بریتانیا بود و محبوبیت زیادی داشت، اما وخامت جنگ در عراق به مخالفت ها علیه او دامن زد.

اما آقای چیلکات می گوید، کمیته تحقیق از ابتدا تصمیم داشت به جای خرده گیری از افراد، روند های منجر به تصمیم گیری های حیاتی را بررسی کند.

جان چیلکات گفت "قصد نداشتیم از افراد یا سازمان ها انتقاد کنیم. اما در ابتدا کار روشن کردم که اگر به تصمیم یا رفتار بخصوصی بر خوردیم که قابل انتقاد بود، از این کار خودداری نخواهیم کرد. در واقع، از این موارد وجود دارد که در مورد آن همین کار را خواهیم کرد."

مخالفان تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا، از آنچه پیروی بی چون و چرای آقای بلر از واشنگتن در این خصوص خوانده اند، بارها خرده گرفته و گلایه کرده اند.

اما تونی بلر می گوید، که دخالت نیروهای بریتانیائی در جنگ عراق، علاوه بر حمایت از یک متحد استراتژیک، در راستای منافع بریتانیا بوده است.

XS
SM
MD
LG