لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

بریتانیا از برنامه ایران برای کاستن از تعهداتش در برجام ابراز نگرانی عمیق کرد


ساختمان وزارت خارجه بریتانیا در لندن - آرشیو
ساختمان وزارت خارجه بریتانیا در لندن - آرشیو

دولت بریتانیا روز پنجشنبه ۱۴ شهریور از برنامه ایران برای برداشتن یک گام دیگر در جهت کاستن تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی، ابراز ناامیدی و نگرانی عمیق کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه بریتانیا با صدور بیانیه‌ای گفت که «برنامه ایران برای تعلیق محدودیت‌های تحقیق و توسعه برنامه هسته‌ای‌اش عمیقا باعث نگرانی است.»

این بیانیه می‌گوید: «وقتی ما و شرکای اروپایی و بین‌المللی سخت در تلاشیم از تنش‌ها با ایران بکاهیم، سومین گام [ایران] برای فاصله گرفتن از تعهداتش تحت توافق اتمی مشخصا ناامیدکننده است.»

ایران به تازگی از سقف تعیین شده برای درصد غنی سازی اورانیوم و ذخیره اورانیوم غنی شده عبور کرد. تهران به طور دقیق اعلام نکرده که گام بعدی چه خواهد بود؛ اما گزینه های بالقوه می تواند غنی سازی در سطح بالاتر یا به کار انداختن سانتریفیوژهایی باشد که پذیرفته بود متوقف کند.

تردید در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای رژیم حاکم بر ایران از همان آغاز وجود داشت. روشن شدن زوایای بیشتری از فعالیت‌های پنهان جمهوری اسلامی در این زمینه، نگرانی‌ها از این بابت را افزایش داد و به اعمال تحریم‌های هسته‌ای بر ایران انجامید. هرچند بخش بزرگی از این تحریم‌‌ها با به نتیجه رسیدن توافق هسته‌‌ای برجام در سال ۱۳۹۴ لغو شد، اما ایالات متحده می‌‌گوید که توافق هسته ای با ایران و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

نهایتا پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG