لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

آلمان و بریتانیا پنج نفر را متهم به جاسوسی برای چین کردند


پرچم چین.
پرچم چین.

مقامات آلمانی روز دوشنبه، سوم اردیبهشت، گفتند سه آلمانی را به ظن جاسوسی برای وزارت امنیت چین در حوزه فناوری بازداشت کرده‌اند. همزمان بریتانیا نیز دو مرد را به جاسوسی برای چین متهم کرده است.

بازداشت سه مظنون به اتهام جاسوسی برای چین در آلمان یک هفته پس از سفر اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، به چین صورت گرفت. او به چین رفت تا پکن را به دلیل حمایت از اقتصاد روسیه در جنگ علیه اوکراین تحت فشار قرار دهد و مسائل مربوط به سرقت مالکیت معنوی و دسترسی عادلانه به بازار را مطرح کند.

نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان، گفت کشورش جاسوسی برای چین در تجارت، صنعت و علم را که تهدیدی برای کشورش تلقی می‌شود، زیر نظر دارد.

او در بیانیه‌ای گفت: «ما به دقت این خطرات و تهدیدها را زیر نظر داریم و به وضوح در مورد آنها هشدار داده و در جهت تقویت اقدامات حفاظتی و افزایش آگاهی اطلاع‌رسانی کرده‌ایم.»

او افزود که در این مورد، موضوع فناوری‌های نوآورانه آلمانی که می‌توانند برای مقاصد نظامی چین مورد استفاده قرار گیرند «به ویژه حساس بود.»

وزیر دادگستری آلمان نیز در بیانیه‌ای گفت: «متهمان در زمان بازداشت درباره پروژه‌های تحقیقاتی اطلاعات می‌دادند که می‌تواند به ویژه برای تقویت ناوهای جنگی چین مفید باشد.»

وزارت خارجه چین و سفارت چین در برلین بلافاصله به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

دادستانی آلمان مظنونان را هرویگ اف و اینا اف، زوج متاهل که یک شرکت در دوسلدورف را اداره می کنند، و توماس آر که توسط دادستان به عنوان مامور یک کارمند ناشناس در وزارت امنیت چین توصیف شده است، شناسایی کردند.

در بیانیه دادستانی آلمان آمده است که این زوج از طریق شرکت خود با یک دانشگاه آلمانی قرارداد همکاری منعقد کردند تا اطلاعاتی در مورد قطعات ماشین آلات قابل استفاده برای موتورهای دریایی مانند ناوهای جنگی در اختیار این کارمند وزارت امنیت چین قرار دهند.

به گفته دادستان، متهمان همچنین در مقابل دریافت پول یک نوع لیزر خاص از آلمان خریداری کرده و بدون مجوز به چین صادر کردند. مقامات هیچ توضیحی درباره این لیزر و کاربرد آن ندادند.

همزمان، پلیس بریتانیا روز دوشنبه دو مرد را به جاسوسی برای چین به استناد نقض قانون اسرار تجاری متهم کرد.

دومینیک مورفی، رئیس فرماندهی مبارزه با تروریسم در اداره پلیس لندن گفت: « تحقیقات بسیار پیچیده‌ای در مورد این اتهامات بسیار جدی صورت گرفته است.»

نگرانی فزاینده‌ای در مورد جاسوسی برای چین در بریتانیا وجود دارد، به ویژه پس از آن که سال گذشته اعلام شد که یک محقق پارلمانی به ظن جاسوسی برای چین دستگیر شده است.

بریتانیا می‌گوید که جاسوسان چینی برای دسترسی به اسرار، مقامات بریتانیایی در سمت‌های حساس در سیاست، دفاع و تجارت را هدف قرار می‌دهند.

XS
SM
MD
LG