لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۷

سه قدرت اروپایی: برنامه هسته‌ای ایران چالشی برای نظام «منع گسترش» است


نیروگاه هسته‌ای ایران - آرشیو
نیروگاه هسته‌ای ایران - آرشیو

بریتانیا، فرانسه، و آلمان روز سه‌شنبه برنامه ایران برای گسترش برنامه هسته‌ای‌اش را محکوم کرد.

سه کشور بریتانیا، فرانسه، و آلمان در بیانیه مشترکی که توسط دولت بریتانیا ارائه شده است، با اشاره به گزارش آژانس مبنی بر تشدید غنی‌سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی، اعلام کردند: «این قدم ایران چالشی برای پیمان جهانی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است. این گام که خطرات مرتبط با تکثیر [سلاح‌های هسته‌ای] را به همراه دارد، هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارد.»

این سه کشور در ادامه این بیانیه قول دادند که در کنار شرکای بین المللی خود به رایزنی برای دستیابی به بهترین روش مقابله با تداوم تنش‌های هسته‌ای ایران ادامه خواهند داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اعلام کرد که ایران برای نخستین بار در حال غنی‌سازی اورانیوم با خلوص شصت درصد، نزدیک به درجه مورد استفاده در مصارف نظامی، در سایت زیرزمینی «فردو» است.

این سازمان، که ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد محسوب می‌شود، در عین حال افزود که جمهوری اسلامی در حال برنامه‌ریزی گسترده برای توسعه ظرفیت غنی‌سازی خود است.

ایران اوایل سه‌شنبه اعلام کرد که غنی‌سازی اورانیوم تا شصت درصد را در سایت دوم فردو آغاز کرده است، و در بیش از یک سال اخیر این غنی‌سازی را در کارخانه آزمایشی روی زمین خود در نطنز انجام داده است.

این تازه‌ترین واکنش جمهوری اسلامی به قطعنامه هفته گذشته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در آن از تهران خواسته شده بود که با آژانس در زمینه تحقیقات چندین ساله‌اش در مورد منشأ ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده در ایران، همکاری کند.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه گفت که ایران با استفاده از دو آبشار سانتریفیوژهای «آی‌آر-۶» موجود در کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو، تولید اورانیوم با غنای بالا و تا شصت درصد را آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG