لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۶

بریتانیا می خواهد منع بیمه نفت کش های حامل نفت ایران به تعویق بیفتد


بریتانیا می خواهد دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متقاعد کند برنامه ای را که مانع از فراهم ساختن بیمه برای نفت کش های حامل نفت ایران می شود، به مدت شش ماه به تعویق بیاندازد. خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های اروپائی می گوید استدلال بریتانیا بر این پایه است که چنین اقدامی می تواند به یک ترقی شدید و آسیب رسان در قیمت های نفت منجر شود.

برنامه اتحادیه اروپا برای منع واردات نفت از ایران، که قرار است از اول ژوئیه (یازدهم تیرماه) به اجرا گذاشته شود، در عین حال شرکت های بیمه و بیمه گران وابسته به آن ها را از بیمه کردن نفت کش های حامل نفت ایران برای هر نقطه ای دیگر از جهان نیز منع می کند.

آثار چنین اقدامی می تواند در مرکز پولی لندن که فراهم کننده بیمه های دریائی است بشدت حس شود.

ایران بخش عمده ای از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت خود را به آسیا صادر می کند.

چین، هند، ژاپن و کره جنوبی چهار خریدار عمده ای هستند که هنوز راهی برای جایگزین ساختن بیمه های غربی پیدا نکرده اند - که بیشتر توسط بیمه گران لندن فراهم می شود.

بعضی از شرکت های هندی و چینی از بیمه گران دولتی در کشورهای خود خواسته اند با وارد شدن به صحنه بیمه های مورد نیاز آن ها را از طريق ضمانت های دولتی فراهم کنند. اما وضعیت در مورد ژاپن و کره جنوبی پیچیده تر است، زیرا هر دو کشور گرچه زیر فشار واشنگتن واردات نفت از ایران را کاهش داده اند، کماکان برای وارد کردن مابقی نفتی که از ایران وارد می کنند، به بیمه های غربی نیاز دارند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات ها می گوید طرح بریتانیا هنوز به حمایت دیگر اعضای اتحادیه اروپا، و بخصوص به حمایت فرانسه نیازمند است که وضع تحریم هائی سخت تر علیه ایران را توصیه می کرد.

XS
SM
MD
LG