لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

پیروزی قاطع بوریس جانسون در انتخابات بریتانیا؛ جرمی کوربین دیگر حزب کارگر را در انتخابات رهبری نمی‌کند


حزب آقای کوربین به نسبت انتخابات گذشته کرسی‌های بیشتری را از دست داد.
حزب آقای کوربین به نسبت انتخابات گذشته کرسی‌های بیشتری را از دست داد.

با پیروزی قاطع حزب محافظه‌کار در انتخابات بریتانیا، رهبر حزب کارگر ضمن قبول شکست، اعلام کرد دیگر رهبری این حزب را در انتخابات بعدی بر عهده نخواهد داشت.

در انتخابات پارلمانی بریتانیا تاکنون نتایج ۶۴۹ کرسی از ۶۵۰ کرسی پارلمان اعلام شده است. محافظه کاران با کسب ۳۶۴ کرسی پیروز انتخابات شدند. آنها ۴۷ کرسی بیشتر از دور قبل بدست آوردند.

حزب کارگر، رقیب اصلی حزب محافظه کار در انتخابات که رهبری آن با جرمی کوربین بود، با از دست دادن ۵۹کرسی، تنها ۲۰۳ کرسی کسب کرد. بقیه کرسی ها نیز به احزاب کوچکتر رسید.

در پی پیروزی بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب محافظه کار در انتخابات روز پنجشنبه، او روز جمعه ۲۲ آذر از همه کسانی که در سراسر کشور رای دادند، به عنوان کاندیدا در انتخابات شرکت کردند و داوطلب شدند، تشکر کرد.

او گفت: «ما در عالی ترین دموکراسی جهان زندگی می کنیم.»

دفتر نخست وزیر بریتانیا با انتشار عکسی در توئیتر، از دیدار وی با ملکه بریتانیا و بازگشت او به دفتر نخست وزیری در شماره ۱۰ خیابان داونینگ در روز جمعه ۲۲ آذر خبر داد.

از سوی دیگر، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر نیز که در انتخابات شکست سنگینی خورد، اعلام کرد «شب مایوس کننده ای بود.» کوربین در عین حال گفت مفتخر است که «پیام امید، اتحاد و عدالت به همه نقاط کشور منتقل شد.» آقای کوربین اعلام کرد که برای انتخاباتی دیگر در مقام رهبری حزب شرکت نخواهد کرد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG