لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

سرنوشت «ترزا می» امشب در پارلمان بریتانیا رقم می خورد


ترزا می نخست وزیر بریتانیا رای گیری در پارلمان بر سر خروج این کشور از اتحادیه اروپا را به تعویق انداخته بود.
ترزا می نخست وزیر بریتانیا رای گیری در پارلمان بر سر خروج این کشور از اتحادیه اروپا را به تعویق انداخته بود.

رسانه‌ها اعلام کردند که حزب محافظه‌کار موضوع عدم اعتماد به «ترزا می‌» رهبر این حزب و نخست وزیر بریتانیا را روز چهارشنبه به رای‌ می‌گذارد.

روزنامه گاردین نوشت که گراهام برادی رئیس کمیته ۱۹۲۲ (مجمع نمایندگانی که مقام دولتی ندارند) در حزب محافظه‌کار بریتانیا در مصاحبه‌ای اعلام کرد تاکنون ۴۸ نامه از نمایندگان محافظه‌کار رسیده که خواستار عدم رای‌اعتماد به ترزا می نخست وزیر بریتانیا هستند.

براساس قوانین این حزب، موضوع رای‌اعتماد زمانی انجام می‌شود که ۱۵ درصد نمایندگان خواستار آن باشند و حالا این رای‌گیری به حدنصاب رسیده است.

رای‌گیری درباره عدم اعتماد به ترزا می، که رهبر حزب محافظه‌کار و نخست وزیر بریتانیا است، در ساعت ۱۸ تا ۲۰ به وقت لندن انجام خواهد شد. طبق قوانین پارلمانی این کشور، رهبر حزب پرطرفدار بریتانیا در عین حال نخست وزیر نیز خواهد بود در نتیجه اگر به ترزا می، رای عدم اعتماد به عنوان رهبر حزب محافظه کار را بگیرد، از سمت نخست وزیری نیز کنار خواهد رفت.

در صورت کنار رفتن ترزا می، از رهبری حزب محافظه کار بریتانیا، اعضای «کمیته ۱۹۲۲» که داوطلب رسیدن به رهبری این حزب هستند، باید رای مجلس عوام را به دست آورند.

برادی اعلام کرده است که نتیجه رای اعتماد به ترزا می پس از رای‌گیری بلافاصله اعلام خواهد شد.

اختلافات بر سر توافق برگزیت در دولت و پارلمان بریتانیا در حالی بالا گرفته است که ترزا می روز دوشنبه رای‌گیری سرنوشت‌ساز در پارلمان بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به تعویق انداخته بود.

خبرگزاری ها گزارش داده بودند که خانم می در پی تعویق این رای گیری، با اتحادیه اروپا مذاکره کرده و در مورد مسائلی چون تعیین مرزهای بریتانیا با اتحادیه اروپا، از جمله مرز با ایرلند شمالی، اطمینان بیشتری می گیرد.

حدود دو هفته پیش ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در نشست بروکسل با رای مثبت به این اعلامیه حمایت خود از توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را اعلام کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG