لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

نشست ویژه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» با حضور مایک پمپئو؛ فشار بر جمهوری اسلامی باید ادامه یابد


همزمان با گردهمایی سالانه رهبران در مقر سازمان ملل، گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در شهر نیویورک روز چهارشنبه نشستی را برگزار کرد که در آن علاوه بر وزیر خارجه آمریکا و یک مقام ارشد وزارت خزانه داری، چندین صاحب‌نظر دیگر حضور یافتند.

اغلب سخنرانان در این نشست خواستار ادامه فشار بر جمهوری اسلامی و تلاش برای ممانعت از رسیدن ایران به سلاح هسته ای شدند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت آمریکا از مردم ایران حمایت می کند و وقت آن است که رژیم ایران، مردم خود را در اولویت قرار دهد.

آقای پمپئو روز چهارشنبه سوم مهر ماه در جریان سخنرانی خود در افتتاحیه مراسم سالانه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در نیویورک گفت: «هر قدر ایران بیشتر تعرض کند، ما هم فشار خود را افزایش می‌دهیم.»

آقای پمپئو گفت: «زمانی که پرزیدنت ترامپ از برجام خارج شد، او این کار را تنها به خاطر امنیت ایالات متحده نکرد. بلکه همان زمان گفت که آن توافق جاه‌طلبی‌های خون‌آشامانه ایران را بی‌پروایانه‌تر کرد. ایران پیشینه‌ای طولانی، یعنی چهل ساله، از تجاوزگری بدون‌ تحریک بر ضد مردمش، همسایگانش، و در واقع علیه تمدن دارد.»

وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به نقایص برجام گفت: «آن زمان که مذاکرات برای توافق هسته‌ای در جریان بود هم حتی ایران از شرارت‌هایش کم نکرد. ... حالا به لطف اسرائیل می‌دانیم همان موقع داشتند اطلاعات ... خود را مخفی می‌کردند. آنها پس از امضای توافق و تحویل گرفتن محموله‌های پول نقد نیز همچنان به پشتیبانی از حزب‌الله، حماس، حوثی‌ها، و شبه‌نظامیان شیعه در سراسر منطقه ادامه دادند.»

نسخه کامل سخنان مایک پمپئو در نشست «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» با ترجمه فارسی از یوتیوب صدای آمریکا

▪️ جو لیبرمن رئیس «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در سخنانی پیش از آقای پمپئو گفت: از دید ما عدم دسترسی ایران به تسلیحات اتمی امری فراجناحی در داخل آمریکا و خارج است. ما مروج فشار اقتصادی علیه ایران بوده ایم و شرکتهای خصوصی را به عدم انجام معاملات تجاری با ایران فراخوانده ایم. ایران همچنان ناقض حقوق بشر است و هنوز اقدامات تروریستی می کند.

وی افزود: خروج پرزیدنت ترامپ از برجام منجر به عصبانی شدن مقامات تهران شده و آنها دست به خشونت زده اند که نمونه آن حمله های اخیر به عربستان سعودی بود که می شود گفت اقدام جنگی بوده است. ما همچنان خواستار ادامه فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی هستیم.

▪️ سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، نیز در این نشست گفت که حاکمان ایران اولویت را به مردم این کشور نمی‌دهند و هدف از کارزار فشار حداکثری کوتاه کردن دست جمهوری اسلامی از منابع مالی مورد استفاده آن رژیم برای حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی است.

وی افزود: «به صورت بنیادین مهم این است که بگوییم رژیم ایران با مردم خود دارد چه کار می‌کند. اول این که با ادامه هزینه کردن مبالغ هنگفت در برنامه هسته‌ای و نیروی قدس و غیره، دارند منابعی که خرج مردم می‌شود را به مصارف دیگر می‌رسانند.»

نسخه کامل سخنان سیگال مندلکر در نشست «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» با ترجمه فارسی از فیسبوک صدای آمریکا

▪️ عبدالله بن راشد آل خلیفه، سفیر بحرین در آمریکا، در این نشست گفت: منامه روزانه با اقدامات مخرب ایران مقابله می کند و از حمایت کشورهای جهان به ویژه همسایگانمان قدردانیم.... سپاه پاسداران تلاش دارد از بین زائران بحرینی، حتی آنانی که به عراق می روند، برای مقاصد خود سربازگیری کند و تلاش دارد که به هر صورت دانش بمب سازی را وارد کشورمان کند. کارزار فشار حداکثری مفید بوده و باید برای انزوای بیشتر رژیم ایران ادامه یابد.

▪️ ران درمر سفیر اسرائیل در آمریکا نیز در این نشست گفت: کمپین فشار حداکثری به خوبی کار می کند؛ اگر چه تاکنون شاهد تغیر رفتار رژیم نبودیم وهنوز پای میز مذاکره نیامده اند اما ما شاهد کاهش شدید تامین مالی گروههای نیابتی جمهوری اسلامی مانند حزب الله لبنان بوده ایم؛ یعنی ماشین جنگ افروزی جمهوری اسلامی ایران به شدت تشنه پول نقد شده است.

وی افزود: دولت آمریکا باید تحریمها را به همان شدت ادامه دهد و فشار ایجاد شده را کاهش ندهد. زیرا در نهایت اقدامات خشونت آمیز تهران در پاسخ به تحریمها چین و روسیه را نگران خواهد کرد و آنها هم با ایران مقابله خواهند کرد.

▪️ عادل الجبیر وزیر مشاور در امور سیاست خارجی عربستان نیز در نشست عصر گفت: ما از سه کشور اروپایی بابت بیانیه شان در محکومیت نقش ایران در حملات به پالایشگاههای ما قدردانیم. ما در حال بررسی گزینه های مختلف اعم از نظامی، سیاسی، اقتصادی به این اقدام ایران هستیم. مقامات ایران باید رفتارشان را تغییر دهند. اما با توجه ذهنیت مقامات ایران گمان نکنم که چنین امری محقق شود.

وی افزود: مقامات تهران یک طور حرف می زنند و یک طور دیگر عمل می کنند. برای مقابله با ایران در یمن، جامعه جهانی به جای انتقاد از عملکرد عربستان سعودی باید به صورت جدی با حمایت مالی و تسلیحاتی تهران از حوثیها مقابله کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG