لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

ایران مناسبات اقتصادی با کشورهای خلیج فارس را توسعه می دهد


از هنگام اعلام توافق هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی، بحث در باره بازگشت شرکت ها و سرمایه گذاران بین المللی به ایران همراه با باز شدن فضای اقتصادی شدت گرفته است. درهمین حال گزارش ها حاکی است که دولت ایران بر آن است مناسبات اقتصادی و تجارتی با کشورها، به ویژه در خاورمیانه را توسعه دهد.

« البوابه»، نشریه بازرگانی اینترنتی در امارات متحده عربی، در گزارشی به این موضوع پرداخته و می نویسد امارات مهمترین شریک تجارتی ایران است. سلطان المنصوری، وزیر اقتصاد امارات در ماه ژوئن گفت تجارت امارات با ایران در سال ۲۰۱۴ به ۱۷ میلیارد دلار بالغ شد، اما از رقم ۲۳ میلیارد دلار در ۲۰۱۱ پیش از وضع تحریم ها پائین تر بود.

حسین حقیقی، معاون شورای بازرگانی ایران در دوبی، گفته است انتظار دارد تجارت دوجانبه پس از لغو تحریم ها افزایش پیدا کند، و احتمال می رود در نخستین سال، مجموع تجارت بین امارات و ایران بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا برود.

در گزارش گفته می شود ایران با استفاده از اندوخته های نفت و گاز تحریم های غرب را دور زد و مناسبات اقتصادی با کشورهای آسیایی را تقویت کرد.

به گفته حقیقی، آسیا با دریافت ۸۷ درصد صادرات ایران مقام نخست را در تجارت خارجی کشور دارد، اروپا با ۱۱ درصد پس از آن قرار دارد.

کارشناسان بر این عقیده هستند که انتظار می رود نفوذ تجارتی ایران در کشورهای حوزه خلیج فارس، از جمله کویت، بحرین و عمان در پی توافقنامه اتمی افزایش پیدا کند.

آنها همچنین می گویند ایران شاهد گسترش عمده ای در مناسبات تجارتی با کشورهای غربی خواهد بود، زیرا انتظار دارد به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی هایی که بر اساس تحریم ها مسدود بود، دسترسی پیدا کند. افزون بر این، پایان تحریم ها درهای ایران را بروی شرکت های غربی بازخواهد کرد و به آنها اجازه خواهد داد در بازار داخلی کار کنند.

در این میان، به گزارش البوابه، تلاش ایران برای عضویت در سازمان تجارت جهانی ایران را در مسیر جدیدی قرار خواهد داد که در آن اصلاحات ساختاری، قانونی و اقتصادی لازم خواهد بود.

XS
SM
MD
LG