لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

فشارهای امنیتی بر فعالان صنفی؛ دو معلم به «تبلیغ علیه نظام» متهم شدند


محمود بهشتی لنگرودی. آرشیو
محمود بهشتی لنگرودی. آرشیو

همزمان با دور تازه‌ای از فشارهای قضایی و امنیتی بر فعالان صنفی و فرهنگی، محمود بهشتی لنگرودی و صلاح آزادی برای رسیدگی به پرونده‌های جدید به مراجع قضایی احضار شدند.

محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی شناخته شده معلمان با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبر» به دادگاه احضار شده است.

آقای بهشتی لنگرودی تصویری از ابلاغیه را که برای وکیلش ارسال شده در حساب توییتر خود منتشر کرد که نشان می‌دهد او بر اساس اتهامات ذکرشده به دادگاه احضار شده است.

نایب رئیس کانون صنفی معلمان ایران در واکنش به این احضار، آن را «پرونده‌سازی جدید با اتهامات ساختگی و بدون هیچ مستند قانونی» توصیف کرده است.

همچنین یکی از فعالان صنفی در مریوان به نام صلاح آزادی، پس از بازجویی در پلیس فتا، از سوی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان احضار شده است.

منابع حقوق بشری گزارش داده‌اند که گوشی موبایل آقای آزادی پس از احضار و بازجویی در پلیس فتا در این شهر، توقیف شده و برای او پرونده قضایی تشکیل شده است.

بر اساس ابلاغیه دادگاه که تصویری از آن منتشر شده، صلاح آزادی از سوی دادستان با اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی،‌ تشویش اذهان عمومی، و هواداری از گروهک‌های نظامی از طریق بارگذاری فیلم و تصاویر» روبه‌رو شده و از او خواسته شده به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مریوان مراجعه کند.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان در توییتی به جزئیات پیشینه پرونده محمود بهشتی اشاره کرده که طی دو دهه گذشته در سال‌های ۸۳، ۸۵، ۸۹، ۹۴ و سال ۱۴۰۰ روزهای متمادی تحت بازداشت وزارت اطلاعات در زندان‌های اوین و لنگرود بود.

حسین رونقی، فعال ضدسانسور و مدافع آزادی بیان نیز در اینستاگرام به احضار آقای بهشتی واکنش نشان داد و او را «از معلمان شریف این روزها» توصیف کرد.

استوری اینستاگرام حسین رونقی درباره محمود بهشتی لنگرودی
استوری اینستاگرام حسین رونقی درباره محمود بهشتی لنگرودی

شانزدهم فروردین نیز جلسه دادگاه ژاله روحزاد معلم بازنشسته و فعال صنفی فرهنگیان و کارگران در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

XS
SM
MD
LG