لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

دو تن از شیعیان سعودی در درگیری با پلیس کشته شدند


در تظاهراتی که شامگاه یکشنبه به دنبال بازداشت یک روحانی شیعه در یک شهر عمدتا شیعه نشین عربستان سعودی رخ داد، دو معترض کشته شدند.

اکبر شکوری و محمد فلیفل، هردو شیعه، طی حمله پلیس و شلیک آنان برای پراکنده کردن تظاهرات کشته و ده ها تن مجروح شدند. تظاهرکنندگان به بازداشت شیخ نمر النمر، روحانی شیعه معترض بودند.
خشونت های اخیر در شهر قطیف در شرق عربستان رخ داد.

وزارت کشور عربستان سعودی، نیمر را «تحریک کننده آشوب» نامیده و اعلام کرد که او روز یکشنبه در شهر شرقی العوامیه بازداشت شده است. به گفته پلیس، ماموران که با مقاومت او مواجه شدند مجبور شدند پیش از بازداشتش به او شلیک کنند و او از ناحیه پا مجروح شده است.

شیخ نمر النمر به بیمارستان منتقل شده و قرار بود که بازجویی شود. منطور تورکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان گفت: «نیروهای امنیتی هیچگونه اقدام تحریک آمیز را که علیه جامعه و کشور صورت بگیرد و سلاحی در دست دشمنان ملت قرار دهد، تحمل نمی کنند.» خبرگزاری فرانسه می گوید آقای تورکی تلویحا به ایران، رقیب اصلی منطقه ای عربستان سعودی اشاره می کرد.

قتل دو شهروند معترض سعودی پس از آن است که سازمان عفو بین الملل در ماه مه (اردیبهشت) اعلام کرد از ماه نوامبر (آذر) تا آن زمان درگیری میان مقامات امنیتی و تظاهرکنندگان در مناطق شیعه نشین عربستان سعودی هفت نفر کشته شده اند.

بازداشت نمر، ده روز پس از آن است که این روحانی برجسته شیعه، در یکی از نطق هایش در مسجد العوامیه گفت اطمینان دارد که بازاشت و یا کشته شدندش، «انگیزه» ای برای تظاهرات در استان شرقی می شود.

نمر النمر، یکی از حامیان تظاهرات در شرق عربستان است که اولین بار در فوریه ۲۰۱۱ پس از وقوع درگیری میان زائران شیعه و پلیس مذهبی در مدینه، بروز کرد.

تظاهرات پس از آن بالا گرفت که ریاض برای کمک به دولت بحرین در فرونشاندن تظاهرات شیعیان علیه حاکمیت، نیروهایی را به این کشور فرستاد.

گروه کوچکی از شیعیان، ماه گذشته در قطیف از مرگ شاهزاده نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی ابراز شادمانی کردند.

النمر در یک ویدئویی که بر شبکه یوتیوب به اشتراک گذاشته شد سخنرانی آتشینی ایراد می کند که در آن از مرگ نایف، که ده ها وزیر کشور عربستان بود، خرسند است.

این روحانی ۵۳ ساله در سال ۲۰۰۹ خواستار جدایی مناطق شیعه نشین عربستان سعودی از این کشور و پیوستن آنان به کشور عمدتا شیعه بحرین شده بود.

به گفته خبرگزای بحرینی BNA شامگاه یکشنبه، وزیر کشور بحرین با همتای سعودی اش در جده ملاقات کرد. به گفته این شبکه خبری، وزیر کشور سعودی در این دیدار «بر یکی بودن امنیت در بحرین و عربستان» تاکید کرد.

در عربستان سعودی دو میلیون شیعه زندگی می کنند که همواره از به حاشیه رانده شدن شکایت دارند. آنان عمدتا در سرزمین های نفت خیز شرق عربستان سعودی زندگی می کنند.

فعالان در شرق عربستان، روی شبکه اجتماعی فیسبوک خواستار برپایی موج جدیدی از اعتراض ها در این کشور شده اند.
XS
SM
MD
LG